Mersin İhracatındaki Daralma Türkiye’nin Üzerinde

 Mersin İhracatındaki Daralma Türkiye’nin Üzerinde

i

Mersin firmalarının 2015 yılının ilk 10 ayındaki ihracatı, Türkiye genelinin üzerinde bir azalışla düşüş eğilimini sürdürdü. İlk 10 ayda Mersin firmalarının gerçekleştirdiği ihracat yüzde 17 azalarak yaklaşık 1,1 milyon dolar oldu. Öte yandan, Ekim ayında ihracat Eylül’e göre patlama yaparak yüzde 130 arttı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Aylık Göstergeler Ekim Bülteni yayınlandı. İHA muhabirinin bültenden derlediği verilere göre, gerek Türkiye’nin gerek Mersin firmalarının ihracattaki düşüş eğilimi yılın ilk 10 ayında da devam etti. TÜİK tarafından açıklanan geçici verilere göre, 2015 yılı Ocak-Ekim döneminde Türkiye genelinde ihracat geçen yıla göre yüzde 8, ithalat ise yüzde 13 azalış kaydederken, ithalattaki daralmanın ihracatın üzerinde olmasının etkisiyle dış ticaret açığında geçen yıla göre yüzde 22’lik azalma gözlendi.

DOLAR VE EURO FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN
Öte yandan, 2015 yılı 10 aylık döneminde Mersin hinterlandı kapsamında gerçekleştirilen ihracat da geçen yıla göre yüzde 10, ithalat yüzde 19 azaldı. Aynı dönemde dış ticaret açığı ise yüzde 30 azalarak 4 milyar dolar oldu. Söz konusu dönemde Mersin hinterlandı kapsamında ihracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıla göre 7 puan artarak yüzde 61 olarak gerçekleşirken, Türkiye’de gerçekleştirilen ihracatın yüzde 5,2’si, ithalatın ise yüzde 6’sı Mersin hinterlandından yapıldı.

İHRACAT VE İTHALATTAKİ DARALMA TÜRKİYE GENELİNİN ÜZERİNDE

Bültendeki veriler, Mersin firmalarının, ihracat ve ithalatta Türkiye genelindeki düşüşün üzerinde bir gerilemeyle yılın ilk 10 ayını kapattığını ortaya koydu. Bölgesindeki komşu ülkelerde yaşanan savaş ve kaos ortamı nedeniyle ihracatta sıkıntılı bir yıl geçiren Mersin firmalarının, 2015 yılı Ocak-Ekim dönemindeki ihracatı geçen yıla göre yüzde 17 azalarak yaklaşık 1,1 milyon dolara geriledi. İlk 10 ayda Mersin firmalarının ithalatı da yüzde 17 düşüşle 976 milyon dolar oldu.

Bu sonuçlarla Mersin firmaları, ihracat ve ithalatta Türkiye genelinin üzerinde bir daralma yaşadı. İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıla göre değişim göstermeyerek yüzde 112 olarak gerçekleşirken, dış ticaret fazlası ise yüzde 18 azalarak 120 milyon dolara geriledi.

Mersin firmaları dış ticaret hacmindeki gelişmeler sektörel olarak incelendiğinde, 2014’te gözlenen artış eğiliminin, 2015 yılı Ocak-Ekim döneminde yerini azalışa bıraktığı görüldü. Söz konusu gelişmede gıda ürünleri ve içecek sektörü ile tarım ve hayvancılık sektörleri etkili oldu. İhracat içerisinde önemli payı olan başka yerde sınıflandırılmamış makine ve teçhizat sektörleri ihracat azalışında, atık ve hurdalar ise ithalatta geçen yıla göre daralmada payı olan diğer sektörler oldu.

EKİM’DE İHRACAT PATLAMA YAPTI

Mersin firmalarının ilk 10 aylık dış ticaret daralması, Ekim ayında yön değiştirdi. Mersin firmaları, Ekim ayında ihracatta adeta bir patlama yaparak, Eylül 2015’e göre yüzde 130’luk bir artış sağladı. Ekim’de ithalatı da yüzde 71 artan Mersin firmalarının yaşadığı bu gelişmelerde tarım ve hayvancılık ile gıda ürünleri ve içecek sektörlerinin payı oldu.

2015 yılı Ekim ayında geçen yıla göre aylık bazda dış ticaretteki gelişmelere bakıldığında ise ihracatta yılın ilk ayı haricindeki azalış eğiliminin Ekim ayında sınırlı da olsa yerini artışa bıraktığı, ithalatın ise Haziran ayı haricinde azalış eğiliminde olduğu gözlendi. İhracatta Ekim 2015’te geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2’lik artış kaydedilirken, bu artışta kimyasal madde ve ürünler ile metal cevherleri etkili oldu. İthalat ise 2014 Ekim ayına göre bu yıl Ekim ayında yüzde 23 azaldı. Bu azalışta tarım ve hayvancılık ile gıda ürünleri ve içecek sektörlerin payı oldu.

Mersin ili imalat sanayi ürünlerinin teknoloji yoğunluğuna göre dış ticaret verileri incelendiğinde, imalat sanayi ürünleri içerisinde 2015 yılı Ocak-Ekim döneminde 2014 yılının aynı dönemine göre düşük teknolojili ürünlerin ihracatı ve ithalatı toplam imalat sanayi ürünleri ticareti içerisindeki payı azalırken, orta-düşük, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin toplam imalat sanayi ürünleri ithalat ve ihracatı içerisindeki payında artış kaydedildi.

2015 yılı Ocak-Ekim döneminde Mersin firmaları tarafından gerçekleştirilen toplam ihracat hacmindeki azalışta başta Asya olmak üzere Avrupa ülkelerinin önemli payı oldu. Söz konusu dönemde Afrika ülkeleri ihracatında geçen yıla göre daralmaya karşın, ihracat hacmi içerisindeki payında önemli bir değişim olmadığı, Amerika ülkelerinde hem ihracat hacminde hem de payında artış, Asya ve Avrupa ülkelerinde ise azalış gözlendi. Yılın 10 aylık döneminde Asya ülkelerinde Irak ve Suriye, Afrika ülkelerinde Libya, Avrupa ülkelerinde Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Almanya geçen yıla göre ihracat azalışında etkili oldu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.