Tam 22 yıldır Cezaevinde Tutulan Ressam Aynur Epli’den Resim Sergisi

 Tam 22 yıldır Cezaevinde Tutulan Ressam Aynur Epli’den Resim Sergisi

7b8e7005-33bb-447d-a853-c2ea9d83712a
Akdeniz Belediyesi Kadın Meclisi ile Mersin Görülmüştür Ekibi’nin, 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında, 22 yıldır cezaevinde kalan Aynur Epli’nin çizimlerinden oluşan resim sergisi açılışı gerçekleştirildi.

Akdeniz Belediyesi Kadın Meclisi ve Mersin Görülmüştür Ekibi’nin, 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamında, birlikte organize ettiği, 22 yılı aşkın bir süredir cezaevinde tutulan siyasi mahkûm Aynur Epli’nin, “İçeride Dışarıda Kadın” adlı resim sergisi beğeniye sunuldu. Belediye binası yanındaki parkta düzenlenen resim sergisi yoğun bir ilgi ve katılımla başladı. Kadına yönelik şiddetin resmedildiği sergide yer alan resimler, Aynur Epli’nin son 3 yılda “Görülmüştür Ekibi”ne yolladığı çalışmalardan oluşuyor.

Serginin açılışına, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, eş başkan yardımcıları ve meclis üyeleri, İHD Mersin Şube yöneticileri, 78’liler Girişimi, belediye birim amir ve çalışanları, kültür ve sanat camiasından isimler ile çok sayıda davetli katıldı. Sergide, Aynur Epli’nin yaşam öyküsünü anlatıldı, cezaevinden gönderdiği mektup okundu. Epli, mektubunda, sergisini, Muş/Varto’da yaşamını yitiren Kevser Eltürk ile Tarsus’ta katledilen Özgecan Aslan’a affettiğini yazdı.

‘Kadın meselesi, politik ve yüzyıllara yayılan bir erkek şiddeti meselesidir’

Sergiyi gezen Akdeniz Belediye Eşbaşkanı Yüksel Mutlu, kadına yönelik şiddetin 22 yıldır tutsak olan bir kadın tarafından resmedilerek teşhir edildiğini söyledi. Şiddet nedeniyle hayatını kaybeden tüm kadınları andıklarını ifade eden Mutlu, “Kadın meselesi, kısa zamanda çözülebilecek bir mesele değil. Biz kadınlar, yıllardır eril zihniyetle mücadele etmekteyiz. Her gün katledilirken buna paralel devlet şiddetiyle de birebir karşı karşıyayız. Bu mesele derin, politik ve yüzyıllara yayılan bir erkek şiddeti meselesidir. Aynur Epli’nin zor şartlarda çizdiği bu resimler de, insanlar arası ilk çelişkinin, ‘kadın-erkek çelişkisi’ olduğuna vurgu yapan, kadının nasıl ezildiğini, erkek egemen iktidarların, kadınlarla nasıl uğraştığını ortaya koyan çizimlerdir. Aynur Epli’ye, duyarlılığından dolayı teşekkür ediyor, hayal gücünü kullanarak üretime devam etmesini diliyoruz. Sergide emeği geçen tüm arkadaşlarıma da şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Şu an İzmir/Aliağa Yeni Şakran Kadın Kapalı Cezaevinde kalan Aynur Epli’nin, hiçbir eğitim almadan çizdiği ve son 3 yılda ortaya çıkan 45 eseri, 18 Aralık 2015 Cuma gününe dek Akdeniz Belediyesi yanındaki parkta ziyaretçilere açık olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.