3 Ocak Kutlamaları Ülke Geneline Yayılıyor

 3 Ocak Kutlamaları Ülke Geneline Yayılıyor

83396b78-27a9-499a-adf5-91db0f36d78fToroslar Belediyesi’nin 3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun geleneksel hale gelen yıldönümü kutlama programı çerçevesinde bu yıl ilk kez düzenlenen şiir yarışması sonuçlandı.
Mersin Yazarlar Derneği (MEYAD) ile birlikte organize edilen şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, Mersin’de bulunan oda, dernek ve sendika temsilcilerinin de katıldığı bir toplantıda verildi.
Toplantı öncesinde bir konuşma yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, 3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluş gününü her yıl artan bir coşkuyla kutladıklarını söyledi.
Kalabalıkları millet yapan değerlere sahip çıktıklarını da kaydeden Başkan Tuna: “Sosyal ve kültürel etkinlikler noktasında insanlarımıza bir şeyler vermenin gayreti içerisinde olduk. Yarınlarda sadece proje yapmış bir Belediye Başkanı olarak anılmak değil, yapılan faaliyetleri geleneksel hale getirmek suretiyle sürdürülebilirliğinin sağlanması noktasında da adımlar atıyoruz. İşte onlardan bir tanesi de 3 Ocak Mersin’in Kurtuluş Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz yürüyüş programı. Kuvayi Milliye Anıtı’ndan başlayarak Cumhuriyet Alanı’na kadar süren 5 kilometrelik kulvarda hoş bir yürüyüş yapıyoruz. Bu yürüyüşe insanlarımızın akın akın nasıl geldiklerin gördük. Kalabalıkları millet yapan değerler vardır. Bu değerler alınırsa sadece maddenin ve materyalin peşinde koşan bir topluluk haline geliriz ki zaten emperyalist güçlerinde istediği bu. Kalabalıkları millet yapan değerler; dilidir, bayrağıdır, vatanıdır, tarih şuurudur, maneviyatıdır. Bu değerler yok olursa sadece kalabalık oluşturmuş olursunuz. Bu coğrafya da yaşamak dün zordu, bugün zor, yarınlarda çok daha zor olacak. O nedenle tek şansımız var. Bin yıldır bu coğrafya da yaşayan milletin evlatlardı olarak bizim kendi ortak paydamızın altında buluşmak. İşte onlardan bir tanesi de tarih şuurudur” dedi.
Mersin’in Kurtuluş Günü temalı şiir yarışmasında dereceye giren yarışmacıları da kutlayan Belediye Başkanı Hamit Tuna, yarışmaya katılan herkese teşekkür ederek: “Teması Mersin’in Kurtuluş Günü olan bir şiir yarışması düzenledik. Türkiye genelinden katılımlar oldu. Hatta birinci olan şiir bile İl dışından bir arkadaşımızın. Bu organizasyon Türkiye tarafından bilinsin, görülsün diye gayret ediyoruz. Yarışmanın gerçekleşmesinde bize destek veren Mersin Yazarlar Derneği Başkanımız Sayın Rüştü Aydın ve Yönetim Kurulu Üyeleri başta olmak üzere jüri üyelerimize de teşekkür ediyorum” dedi.
MEYAD (Mersin Yazarlar Derneği) Başkanı Rüştü Aydın’da şiir yarışmasına katkı sunmasından dolayı Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya teşekkür ederek: “Bize olan desteklerinden dolayı Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz. 3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu konulu şiir yarışmasını düzenlemekteki amacımız, Toroslar’dan başlayarak Akdeniz’e doğru olan yürüyüşümüzü taçlandırmak, şiirlerle düşündürmek ve kültürümüzü yaşatmak istedik” dedi.
Konuşmaların ardından Bursa, Karaman, Erzurum, Ankara, Adana, Denizli, Trabzon, Konya, Osmaniye, Isparta, Burdur ve Mersin’in ilçelerinden bir çok eserin katıldığı şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Yarışmada birinciliği Kurtuluş Rüyası isimli şiiri ile Trabzon’dan Nihat Malkoç elde ederken, ikinci 3 Ocak Destanı adlı şiiri ile Erdemli’den Murat Arıcı, üçüncü ise Hayat Kaptanım Mersin adlı şiiri ile Mut’tan Mehribe Ersin oldu.
Jüri üyelerine Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna tarafından plaket takdim edilirken, yarışmada dereceye giren şiirler de okundu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.