33 Bina Bir Anda Toprak Altında Kaldı!

 33 Bina Bir Anda Toprak Altında Kaldı!

cin-de-33-bina-bir-anda-toprak-altinda-kaldi-7987735_553_mÇin’in Şenjen kentinde toprak kayması sonucu 33 bina çöktü. Toprak altında kalan binalardaki 91 kişi hala kurtarılmayı bekliyor.

Çin’in Şenjen kentindeki bir organize sanayi bölgesinde toprak kayması sonucu 33 bina çöktü. 10 metrelik çamura batan binalardaki 91 kişiyi bulmak için süren kurtarma çalışmalarında onlarca kepçe kullanılıyor, 3 binden fazla kişi görev alıyor.

 

91 KİŞİ KAYIP

Yüzlerce kurtarma görevlisi toprak altında kalanları arıyor. Toprak altından yedi kişi hafif yaralarla çıkarıldı ama 91 kişi hâlâ kayıp.

cin-de-33-bina-bir-anda-toprak-altinda-kaldi-7987735_7231_m900 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Yetkililer üç ayrı yerde yaşam sinyalleri aldıklarını, aramaların sürdüğünü söylüyorlar. Dün meydana gelen felaket sırasında binalarda yaşayan 900 kişi tahliye edildi.

ÇİN’İN EN BÜYÜK ŞEHİRLERİNDEN VE SANAYİ MERKEZİ

Yetkililer, inşaat artıkları ve çeşitli molozdan oluşan büyük bir tepenin kaydığını söylüyor. Güneyde, Hong Kong’un karşısına düşen Guangdong eyaletindeki Şenjen, Çin’in en büyük şehirlerinden ve bir sanayi merkezi.

cin-de-33-bina-bir-anda-toprak-altinda-kaldi-7987735_7231_mNEDENİ DOĞALGAZ BORUSU PATLAMASI

Şenjen acil yardım masasının resmi blog sitesinde kayan toprağın 380 bin metrekarelik bir alana yayıldığı ve yer yer 10 metre kalınlığına ulaştığı kaydedildi.

Çin devlet haber ajansı Şinhua toprak kaymasının bir doğal gaz borusundaki patlamadan kaynaklandığını, şu ana kadar zarar gören borunun 400 metrelik bölümünün temizlendiğini ve tamir edilmekte olduğunu yazdı.

Halkın Günlüğü gazetesi toprak kaymasına sebep olan inşaat atık alanının, bir sanayi bölgesine bakan eski bir taş ocağı olduğunu yazdı.

ŞENJEN MUCİZESİ VE FATURASI

30 yıl öncesine kadar Şenjen küçük bir balıkçı kasabasıydı. Fakat Çin lideri Dang Şaoping’in girişimiyle burası kısa sürede ülkenin ilk başarılı özel ekonomik bölgesine dönüştü. Şenjen bugün kent merkezinin çevresi kilometreler boyu uzanan sanayi parklarıyla çevrili gelişen bir bölge.

HIZLI SANAYİLEŞME DOĞAYI ETKİLEDİ

Otuz yıldır Çin’in dört bir yanından milyonlarca işçi, buraya akın akın iş bulmaya geliyor. Fakat bu yıl meydana gelen bir dizi kaza bu kadar hızlı sanayileşmenin yol açtığı güvenlik sorunlarını tartışmaya açtı.

ÇÖKEN ALAN RUHSATSIZ OLABİLİR

Çin medyasına konuşan bölge halkı, son felakete sebep olan moloz tepesinin ruhsatsız bir alan olabileceğini söylüyorlar.

Ağustos ayında da liman şehri Tiancin’de bir kimyasal madde deposunda meydana gelen patlama, yakınlarda yaşayan 200 kadar kişinin ölümüne yol açmıştı.

Bu olaydan sonra sanayi bölgelerinin güvenlik standartları, şehir planlaması kuralları sorgulanmış ve Çin yetkilileri standartları yükseltme sözü vermişlerdi.

İşte olay yerinden diğer kareler:
(Kaynak: BBC Türkçe)

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.