ABD Sözcüsüne Zorlayan Türkiye Sorusu: Bayraklar Neden Yarıya İnmedi?

 ABD Sözcüsüne Zorlayan Türkiye Sorusu: Bayraklar Neden Yarıya İnmedi?

abd-sozcusunu-zorlayan-turkiye-sorusu-bayraklar-8290674_x_4278_300

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Sözcü Toner, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin anısına ABD’de bayrakların yarıya indirilmesinin ”yas ve saygı işareti” olduğunu, fakat diğer ülkeler için aynı uygulamanın yapılmamasının saygısızlıkla tarif edilemeyeceğini belirtti.

Toner, günlük basın toplantısında Brüksel’de havalimanı ve metro istasyonuna düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin anısına ABD’de bayrakların 26 Mart’a kadar yarıya indirilmesine ilişkin konuştu.

MÜTTEFİKLER ARASINDA BİR AYRIM MI VAR?

”Acı paylaşımında bayrakları yarıya indirmede kriter nedir? Saldırının nerede olduğunun önemi ya da müttefikler arasında bir ayrım var mı?” şeklindeki soruya Toner, ”Bu kararın Beyaz Saray tarafından ya da ülkenin liderleri tarafından alındığını sanıyorum” cevabını verdi.

“BEYOĞLU’NDAKİ SALDIRIYI KINADIK”

Bu konuda herhangi bir kriter olup olmadığını bilmediğini söyleyen Toner, son olarak İstanbul Beyoğlu’nda düzenlenen ve 4 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı da kınadıklarını hatırlatarak, ”Bayrakların yarıya indirilmemesi saygısızlık şeklinde yorumlanmamalı” dedi.

“KRİTERLER HAKKINDA BİR ŞEY DİYEMEYECEĞİM”

Toner, Türk yetkililerle de bu konudaki üzüntülerini paylaştıklarını belirterek, Brüksel saldırısı sonrası bayrakların yarıya indirilmesi üzerine, ”Bu bir yas ve saygı göstergesidir. Hangi durumda bunun uygulandığı yönündeki kriterler hakkında bir şey diyemeyeceğim” şeklinde konuştu.

TALİMATI OBAMA VERMİŞTİ

ABD Başkanı Barack Obama, Brüksel’de gerçekleştirilen terör saldırılarında hayatlarını kaybedenlerin anısına ülke genelindeki federal kurumlar, askeri noktalar, savaş gemileri ve limanların yanı sıra büyükelçilikler ve askeri tesislerde bayrakların 26 Mart’a kadar yarıya indirilmesi talimatını vermişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.