Adana Projelerine 7 Milyar Lira

 Adana Projelerine 7 Milyar Lira

adana-projelerine-7-milyar-lira-8252158_x_o

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Adana’nın vizyon projeleri için 7 milyar lira bütçe ayrıldığını açıkladı.

‘Adana Projelerini Konuşuyor Çalıştayı’nın sonuç bildirgesinin açıklandığı toplantıda konuşan Bakan Sarı, Adana’ya yapılacak yatırımlara ilişkin açıklamalar yaptı. 19 tane vizyon projesi içerisinden 1-2 tanesi hariç hepsinin gündemde olduğunu kaydeden Sarı, kentte yapılacak projeler için devletin ayırdığı bütçeleri şöyle aktardı:

“TBMM’de kabul edilen 2016 merkezi bütçe kapsamında Adana’da çeşitli sektörlerde 3.5 milyar liranın üzerinde projeler yürütülecek. Mersin-Osmaniye gibi komşu illerimizle ortak yararlandığımız karayolu ve demiryolu projelerimiz de mevcuttur. Muhtelif il olarak adlandırılan bu projelerin toplam proje tutarları da yaklaşık 3.4 milyar liradır. Dolayısıyla Adana’da muhtelif il projeleri dahi olmak üzere devletin merkezi yatırım bütçesi kapsamında toplamda 2016 fiyatları ile 7 milyar lira tutarında proje yürütülecektir. 2016 ile 2019 yılları arasında tamamlanması öngörülen bu projelerde 2015 yılı sonuna kadar 2 milyar 350 milyon liralık bir harcama yapıldı. Yürütülen bu projeler için 2016 bütçesinden ise başlangıç ödeneği olarak 750 milyon ödenek ayrılmış bulunmaktadır. Sene başında henüz belli olmayan ama yıl içinde ödenekleri belli olan okul, sağlık spor gibi yatırımların ilgili bakanlıklarca yıl içinde aktarılmasıyla bu ödenekler yaklaşık 2 katına çıkmaktadır. Muhtelif il yatırımları da dahil olmak üzere 2016 yılı içinde Adana’da yürütülen projeler için 1.5 milyar lira merkezi yönetim bütçesinden ödenek ayrılmış ve harcanmış olacaktır.

Şüphesiz ki ülkemizdeki terör olayları, komşu ülkemizdeki istikrarsızlık ve benzeri etkenler nedeniyle olumsuz etkilenen piyasalar ve adana piyasası açısından bu proje ve harcamaların olumlu etkileri olacaktır. Yürütülen bu projeler adananın eko ve sosyal yönden kalkınması için önemli katkılar sunacaktır.”

Adana’yı, İstanbul-Ankara gibi kentlerle rekabet eder hale getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Bakan Fatma Güldemet Sarı, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın ihalesinin 1-2 gün içerisinde tamamlanacağını ve inşaatın ise 600 gün sonra bitirileceğini açıkladı. Yapılacak hızlı tren hatlarının da havalimanıyla birleştirileceğine değinen Sarı, Türkiye’nin en büyük yolcu ve yük merkezi haline geleceğini ifade etti.

Güney Çevre Yolu çalışmaları hakkında da bilgiler aktaran Bakan Sarı, 31 kilometrelik yolun ihalesinin 6 nisanda yapılacağını sözlerine ekledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.