“AİLELERİN ÇOCUKLARA ‘YARIŞA HAZIRLANAN BİR SPORCU’ GİBİ DAVRANMASI DOĞRU DEĞİL”

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 “AİLELERİN ÇOCUKLARA ‘YARIŞA HAZIRLANAN BİR SPORCU’ GİBİ DAVRANMASI DOĞRU DEĞİL”
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

ANAMUR’DA VELİ VE ÖĞRENCİLERE YÖNELİK SEMİNER DÜZENLENDİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN “AİLELER VE ÖĞRENCİLERİN BÜTÜNLEŞMESİ” SEMİNERİ

“AİLELERİN ÇOCUKLARA ‘YARIŞA HAZIRLANAN BİR SPORCU’ GİBİ DAVRANMASI DOĞRU DEĞİL”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 8 ilçede üniversiteye hazırlanan gençlere hizmet verdiği Eğitim Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinin Anamur Şubesi’nde öğrenciler ve ailelerine yönelik “Aileler ve Öğrencilerin Bütünleşmesi” konulu seminer düzenlendi.

Öğrencilerin sınav kaygısını aşabilmesi için neler yapması gerektiğinin anlatıldığı seminerde, ailelere ise sınav sürecinde sergileyecekleri tutumla ilgili bilgiler verildi. Sınava hazırlık sürecinde velilerin çocuklarına “yarışa hazırlanan bir sporcu” gibi davranmalarının sınav kaygısını tetikleyen bir neden olabileceği vurgulandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 8 ilçede üniversiteye hazırlanan gençlere hizmet verdiği Eğitim Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinin Anamur Şubesi’nde eğitim alan öğrenciler ve ailelerine yönelik “Aileler ve Öğrencilerin Bütünleşmesi” konulu seminer düzenlendi. Seminerde, öğrencilerin sınav kaygısını aşabilmesi için neler yapması gerektiği anlatılırken, ailelere ise sınav sürecinde sergileyecekleri tutumla ilgili bilgiler verildi.

“Ailelerin çocuklara ‘Yarışa hazırlanan bir sporcu’ gibi davranması doğru değil”

Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı seminere, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz, Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, Anamur Koordinasyon Şube Müdür Vekili Gül Karabay da katıldı.

Üniversiteye hazırlanan 11. ve 12. sınıf öğrencilere yönelik düzenlenen semineri Psikolog Mustafa Tepretmez verdi. Psikolog Tepretnez, sınava hazırlık sürecinde velilerin çocuklara karşı sürekli dersi vurgulayan tutumunun, çocuklarına “yarışa hazırlanan bir sporcu” gibi davranmalarının sınav kaygısını tetikleyen bir neden olabileceğini ifade etti.

Öğrencilere dozunda olan kaygının aslında başarıyı destekleyen bir “yardımcı tepki” olduğunu anlatan Tepretmez, öğrencilerin kaygısını arttıran ve onları strese sokan etkenleri özetleyip kaygıyla mücadele etme tekniklerini anlattı.

Olcay Tok: “8 ilçede hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyoruz”

Genel Sekreter Vekili Olcay Tok, Büyükşehir Belediyesi olarak üniversiteye hazırlık sürecinde hayallerine ulaşması için hem öğrencilerin hem de velilerin yanında olduklarını ifade ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle gençlere verdiği hizmete büyük önem veren bir anlayışa sahibiz. Bu önemin temelinde Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bünyemizdeki kurslarımızın sayısını artırarak 8 ilçede hizmet vermenin hakkı gururunu yaşıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in öncülüğünde merkez başta olmak üzere 8 ilçemizde gençlerimize üniversiteye hazırlık sürecinde akademik desteğin yanı sıra sosyal ve kültürel anlamda da gelişimlerine katkıda bulunabilmek adına hizmet veriyoruz. Başladığımız andan itibaren her anlamda gençlerimizin yanlarında olduğumuzu bilmenizi isterim” dedi.

Serdal Gökayaz: “Aileleri de sürecin içerisine dahil ediyoruz”

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz, eğitim faaliyetlerini kesin bir düzen ve disiplin içerisinde sürdürdüklerini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nin önemli projelerinden olan “1 Ekmek 1 Çorba” projesini Anamur’da da hayata geçirmek için çalışmaları sürdürdüklerinin müjdesini veren Gökayaz, “Eğitim çalışmalarımızda öğrencilerimizin başarısı temel amacımızdır. Öğrencilerimizin durumlarını sadece kurs merkezlerimizde takip etmekle kalmıyor, onların gelişimlerine en büyük desteği veren ailelerini de sürecin içine dâhil ederek, rehber öğretmenlerimiz öncülüğünde ev ziyaretleri gerçekleştiriyoruz.  Sayın Belediye Başkanımız Vahap Seçer’in de isteği üzere ‘1 Ekmek 1 Çorba’ projesi tüm ilçelerde faaliyet gösterecek. Anamur’da özellikle gençlerimizin içini ısıtacak bu projeyi en hızlı şekilde hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan da konuşmasında, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu bu projeyi çok önemsediklerini ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.