Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Mutlu ve Türk, ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutladı

 Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları   Mutlu ve Türk, ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutladı

12fb9b77-bd2a-4397-980e-49f806fa66c6Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutladı. Ortak açıklamalarında, ülkemizde ve dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan çatışma ve savaşlarda en çok çocukların etkilendiğinin altını çizen Eş Başkanlar, şu ifadeleri kaydettiler:

“Çocuklarımız, yarınlara umutla ve korkmadan bakabilmelidir. Fakat Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin altına imza atan ilk ülkelerden biri olan ülkemizde, maalesef küçücük bedenler çatışmalar, patlayan bombalar sonucu can vermekte, sakat kalmaktadırlar.

Buna yol açanlardan ise yargı önünde hesap sorulamamaktadır. Çocuklarımız, yaşlarının kat be kat üstünde hapis cezalarına çarptırılmakta, ciddi hukuksuzluklara imza atılmaktadır. Küçük bedenlere cinsel tacizde bulunanların cezaları, ‘saygın tutum, ağır tahrik’ gibi anlamsız gerekçelerle düşürülmekte, toplumun vicdanı ve adalet duygusunda onarılmaz yaralar açılmaktadır.

Sokaklarda yaşayan-çalışan çocuklarımız da ülkemizin kanayan başka bir yarasıdır. Çocuklarımızı sokaktan kurtarıp topluma kazandırmak için devlet ve ilgili kurumlar gerekeni derhal yapmalı, sokakta yaşayan, çalışan, kötü alışkanlıklara sevk edilen tek çocuğumuz kalmamalıdır.

En değerli varlığımız olan çocuklarımıza; yarınlardan korkmayacakları, kurşunlara hedef olmayacakları, aç kalmayacakları, eğitim haklarının engellenmeyeceği, barış içinde ve özgürce yaşayabilecekleri bir ülke, dünya ve gelecek hazırlamak, ailelerin, yerel yöneticilerin, siyasiler ve devlet yöneticilerinin en büyük görev ve sorumluluğudur.

Geleceğimizin ışığı olan çocuklarımızı her türlü zararlı alışkanlıktan koruyarak onlara güzel bir dünya ve gelecek hazırlamakla yükümlüyüz. En kıymetli varlığımız olan çocuklarımızın her türlü şiddetten, yoksulluktan, açlıktan ve kötü alışkanlıklardan uzak yaşayabileceği bir dünyanın özlemiyle ’20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ kutlu olsun.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.