Akdeniz Belgesel Film Günleri Başladı

 Akdeniz Belgesel Film Günleri Başladı

b000ca80-8303-432f-b551-e2522980940c

Bu yıl ilki düzenlenen ‘Akdeniz Belgesel Film Günleri’, yönetmenliğini Zeynel Koç ve Cenk Örtülü’nün yaptığı ve toplu mezarlarda yakınlarının kemiklerini arayan insanların hikâyesini anlatan, “O İklimde Kalırdı Acılar” adlı belgesel filmin gösterimiyle başladı.

Akdeniz Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü ile MEÜ İletişim Fakültesi öğretim üyesi ve öğrencilerinin katkısıyla, Avukat Tahir Elçi anısına ithaf edilen ‘Akdeniz Belgesel Film Günleri’ başladı. Özellikle gençlerin yoğun ilgisi ilgi altında gerçekleşen etkinlik, “O İklimde Kalırdı Acılar” adlı belgesel filmle perdelerini açtı. Bu yıl ilki düzenlenen ve faili meçhul cinayetler, gözaltında kayıplar, Gezi mağdurları, kadın hakları ve kadına şiddet, Ermeni tehciri ve mülteciler temalı etkinlik, belediye konferans salonunda yoğun bir ilgi altında başladı. Yönetmenliğini Zeynel Koç ile Cenk Örtülü’nün yaptığı, “O iklimde kalır acılar” filminin gösterimi ile başlayan etkinliğe, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, belediye yetkilileri, MKM sanatçıları ile öğrenciler katıldı.

“Bölge’de, 90’lı yılları bile aratan bir süreç yaşanıyor”

Gösterim öncesinde bir konuşma yapan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, etkinliğe emek verenlere teşekkür etti. “İnsan hakları meselesi, şu anda Türkiye’nin ve birçok ülkenin en temel meselesidir” diyen Eş Başkan Mutlu, “Çünkü insanlık büyük acılardan, büyük savaşlardan ve göçlerden sonra, o acıları damıtarak büyük bir belge ortaya çıkardı. Bu belgenin adı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’dir. Türkiye’de bu belgenin altına imza atmıştır. Fakat birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de temel insan hakları halen her gün, her dakika ihlal edilmektedir. Hala yaşam hakkı ihlal ediliyor, gençler, kadınlar öldürülüyor. Bölge’de acılı, büyük, travmatik, bir öncekini aratan 40 yıllık derin bir savaş yaşanıyor. Biz burada iken, şu anda bile Sur’da, Cizre’de, Silopi’de, Nusaybin ve Suruç’ta… Çocuk, kadın, genç, yaşlı masum, sivil insanlar öldürülüyor. Bölge illerinde her gün savaş ve insanlık suçu işleniyor” şeklinde konuştu.

“Acılar oldukça belgesel filmler de olacak”

Festival Komitesi üyesi Mersin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Deniz Altunay da konuşmasında, imza attıkları etkinliğin uzun ve kolektif bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. Ötekilerin, muhalif olanların ve toplumda sorun yaşayanların sesi olmaya çalıştıklarını dile getiren Altunay, Türkiye ve Dünya’da son dönemde belgesel film anlamında önemli yapıtlar ortaya çıktığını ifade etti. Deniz Altunay, “Bu yapıtların ortaya çıktığı toprakların hepsi de acılı coğrafyalar. Bu coğrafyalar olduğu sürece de bu filmler çekilmeye, insanlar bir araya gelmeye, seslerini yükseltmeye devam edecekler. Çünkü son dönemde dünyada ve ülkemizde en fazla ihtiyacımız olan şey barışın sesini haykırmak” dedi.

Konuşmaların ardından “Akdeniz Belgesel Film Günlerine” katkılarından dolayı Eş Başkan Yüksel Mutlu, Festival Komite Üyesi Deniz Altunay’a plaket verdi. MKM sanatçılarının sunduğu müzik dinletisinden sonra, yönetmenliğini Zeynel Koç ve Cenk Örtülü’nün yaptığı ve toplu mezarlarda yakınlarının kemiklerini arayan insanların hikâyesini anlatan, “O İklimde Kalırdı Acılar” adlı belgesel filmin gösterimine geçildi. Gösterimin ardından kokteyle ilk günkü etkinlik sona erdi.

Etkinlik kapsamındaki diğer filmler ve program:
19 Aralık Cumartesi
Portakalın Uykusu (13.00): 2015 yapımı filmin yönetmeni Eylem Şen. Filmde, Ermenilerin Musa Dağı’ndan ayrılışından yüz yıl sonra, Ermenistan’dan Vakıflı’ya gelen Musa Dağlı bir genç kadının, kökleriyle buluşması konu ediliyor.
Asfur (14.30): 2014 yapımı filmin yönetmeni Eylem Şen. Film, Suriye iç savaşından dolayı göç etmek zorunda kalanları konu alıyor.
Küçük Kara Balıklar (Güneydoğuda Çocuk Olmak) (15.15): A. Haluk Ünal, Ezel Akay, Serpil Güler, Cem Terbiyeli ve Önder İnce imzalı 2014 yapımı film, çocuklukları ve gençlikleri savaşın gölgesinde geçen 11 kişinin öyküsünü anlatıyor.

20 Aralık Pazar
Bark (Hacı Lokman Birlik Anısına) (12.00): Ömer Çakan imzalı kısa filmde, Şırnak’ta infaz edilen Hacı Lokman Birlik rol alıyor.
Yaşam Hakkı (13.00): Veysel Kerem Hun ve Yılmaz Kılıç’ın yönettiği 2015 yapımı film, gezi olaylarından kör olan Muharrem Dalsüren’in hikâyesini perdeye taşıyor.
Eylül’ün Kadın Yüzleri (14.30): Ayşe Alben Altunç imzalı 2014 yapımı film, 12 Eylül darbesini kadın gözüyle ele alıyor.
Ölü ve Diri (17.00): Bilge Demirtaş, Alper Elitok, Can Gündüz, Murat Kocaman ve Osman Şişman’ın birlikte yönettiği film, Kasaplar Deresi trajedisini konu ediniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.