Alata Araştırma Laboratuvarı’nın Analizlerine Onay Çıktı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Alata Araştırma Laboratuvarı’nın Analizlerine Onay Çıktı

MERSİN’in Erdemli İlçesi’nde Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü bünyesindeki laboratuvarın yaptığı analizlerin doğruluğu tescillendi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü toprak, yaprak, gübre ve sulama suyu analiz laboratuvarı, bakanlığa bağlı Referans Laboratuvarı’nca denetime tabi tutuldu. Enstitüsü Müdürü Davut Keleş, laboratuvarın enstitünün kurulduğu 1977 yılı itibariyle faaliyete geçtiğini, aradan geçen sürede ise kendisini geliştirerek bölge çiftçisinin daha kaliteli ve bol verimli üretim yapabilmesi için çaba gösterdiğini söyledi.
YILDA 40 BİN ANALİZ YAPILIYOR
Enstitü bünyesindeki laboratuvarların öncelikli olarak kendi bünyesindeki araştırmaların analizlerini içerdiğini, ayrıca bölge çiftçisinin de taleplerine karşılık vererek yılda ortalama 40 bine yakın toprak, yaprak, gübre ve sulama suyu numune analizi yapıldığını kaydeden Müdür Keleş, analiz sonuçlarının üreticilere hem yazılı, hem sözlü olarak bildirildiğini anlattı. Müdür Keleş, enstitü laboratuvarının yıl boyunca yaptığı tüm çalışmaların bakanlığa bağlı referans laboratuvarı tarafından teste tabi tutulduğunu ve tüm testlerden başarı ile çıkarak doğruluğunun yeniden tescillenmesinin de haklı gururunu yaşadıklarını anlattı.
ANALİZ YAPTIRMADA GECİKMEYİN
Enstitü Laboratuvar Bölüm Sorumlusu Ziraat Mühendisi Rasim Arslan da, üreticilerin kaliteli ve bol verim almaları için yılda en az bir kez yaprak, iki yılda bir de toprak tahlili yaptırmalarını tavsiye ettiklerini belirterek şöyle dedi:
“Özellikle bu mevsimde değişik bitkilerden örnekler alınarak analizleri yaptırılmalı. İçinde bulunduğumuz aylarda özellikle yaprağını döken tüm bitkilerin yapraklarından analizler yaptırılmalı. Narenciye için eylül- ekim ayında analiz yaptırılmalı. Enstitü olarak analiz sonrası çıkan sonuçlara göre gübreleme uygulamalarını tarif ediyoruz.”

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.