Anamur Müftüsü: Canlı Bomba Kesinlikle Cihat Olamaz

 Anamur Müftüsü: Canlı Bomba Kesinlikle Cihat Olamaz

anamur-muftusu-canli-bomba-kesinlikle-cihat-o-8264712_x_o

Mersin’in Anamur İlçesi Müftüsü Zeynel Abidin Çınar, cihadın Allah ile kul arasına giren engelleri ortadan kaldırmak olduğunu belirterek, “Canlı bomba kesinlikle cihat olamaz. Ahmet’i, Mehmet’i öldürerek cihat olmaz” dedi.

Anamur İlçe Müftülüğü, iş adamları ile tanışma toplantısı düzenledi. Anamur Öğretmenevi’nde Kaymakam Cengiz Cantürk’ün de katıldığı toplantıda konuşan Yaşlıları Koruma ve Huzurevi Yaptırma Yaşatma Derneği Başkanı Tuğrul Ayhan, canlı bomba eylemlerini lanetledi. Gençlerin milli ve dini değerlerini iyi öğrenmesi gerektiğini belirten Ayhan, “Maalesef bunu din adına yaptıklarını söylüyorlar. Canlı bombaların kafalarını yıkıyorlar. İnsanları öldürdükten sonra sapmadan cennete gideceklerini düşünüyorlar. Özellikle cennete gitmenin o kadar kolay olmadığının anlatılması gerekir” diye konuştu.

Bunun üzerine söz alan İlçe Müftüsü Zeynel Abidin Çınar, cihadın tanımını yaptı. Cihadın öldürmek değil, Allah ile kulu arasındaki engelleri kaldırma eylemi olduğunu kaydeden Çınar, şunları söyledi:

“Mesela kişinin kendi nefsi giriyorsa, onu eğitmesi lazımdır.Canlı bomba kesinlikle cihat olamaz. Ahmet’i, Mehmet’i öldürerek cihat olmaz. Peygamberimizin, büyük bir savaştan dönen sahabeye ‘Küçük cihattan döndünüz. Şimdi büyük cihat zamanıdır. Niçin? Çünkü nefsimizle mücadele zamanıdır’ dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.