Araç Kullanırken, Cep Telefonu ile Konuşmayalım

 Araç Kullanırken, Cep Telefonu ile Konuşmayalım

fft2mm7345015Cep telefonu kaza yapma ihtimalini dört kat artıyor

Uzmanlar, araç kullanırken cep telefonuyla konuşmanın kaza riskini 4 kat daha artırdığını söylüyor. Sürücüler ise cezalara ve yapılan uyarılara rağmen seyir halindeyken cep telefonu kullanmaya devam ediyor

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD) tarafından düzenlenen 25. Ulusal Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi’nde açıklama yapan TOTBİD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Emel Gönen, direksiyonda cep telefonu kullanımının dikkat dağınıklığına neden oluğunu ve kaza yapma ihtimalini dört kat artırdığını söyledi.

Doç. Dr. Emel Gönen, Türkiye’de 1 yılda gerçekleşen ortalama 569 bin 421 trafik kazasının yol açtığı yaklaşık 4 bin ölüm ve 124 bin 988 yaralanmanın sebeplerinden birinin araç sürerken telefonla konuşmak olduğunu söyledi.

Toplumsal hayatımızın önemli araçlarından biri olan cep telefonu kullanımındaki kaza riskine dikkat çeken Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD), “Hayata Değil Cep Telefonuna Ara Ver” sloganıyla hazırladığı kamu spotuyla bu hayati konuya kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlıyor…

TRAFİKTE CEP TELEFONU KULLANMAYIN!
Araç kullanırken cep telefonuyla; arama yapmak, çalan telefona cevap vermek, numara çevirmek gibi davranışlar sürücünün dikkatinin dağılmasına, konsantrasyonunun bozulmasına neden olarak kazaya yol açabilir.
Araç kullanırken cep telefonu ile ilgilenmenin görsel, bilişsel, fiziksel ve işitme ile ilgili bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır:
– Tepki zamanında uzama
– Durma mesafelerinde uzama
– Doğru çizgide seyredememe
– Uygun hızda seyredememe (genellikle yavaş)
– Trafik işaretlerine yavaş reaksiyon verme/kaçırma
– Görme alanını genişletmeme (ayna kullanma, karşıya bakma, vb)
– Kısa takip mesafesi
– Diğer araçların güvenli manevra yapmaları için yeterli süre vermeme
– Stres ve gerginliği artması
– Etrafında olanları izleyememe

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.