Başbakan: Dokunulmazlıkların Dengesi Bulunmalı

 Başbakan: Dokunulmazlıkların Dengesi Bulunmalı

basbakan-dokunulmazliklarin-dengesi-bulunmali-8274982_x_5017_300

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB’nin başkenti Brüksel’e düzenlediği ziyaret dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, önemli açıklamalar yaptı. AB ile yapılan müzakereleri anlattı. Davutoğlu, “Gönderilecek sığınmacılar BM kriteri ile seçilecek.” dedi. CHP’nin dokunulmazlık kalksın önerisi ile ilgili, “Dokunulmazlık tamamen kalkarsa başka krizlerin önü açılabilir” diye konuştu.

“DOKUNULMAZLIKLARDA DENGE BULUNMALI”

Dokunulmazlıklarla ilgili de konuşan Davutoğlu, “Muhalefet istemezse çıktığımız yoldan dönmeyiz. Tamamen kalkarsa sonuçları iyi düşünmek lazım. Ne halk tahrik olmalı, ne de Batı’da şehitler noktasında oluşan psikolojik durumu göz ardı eden, terörist tavır karşısında sessiz kalınmalı. Dengesi bulunmalı. ” dedi.

“PSİKOLOJİK EŞİK AŞILDI”

AB ile mutabakat konusunda Başbakan Davutoğlu, “Önümüzde iki boyut vardı. Ya bu ilişkiyi bir kriz olduğunda buluşmak üzere yönetecektik ya da tüm bu tecrübelerden sonra AB ile ilişkileri yeni zemine oturtacaktık. İkinci yolu seçtik. Bir psikolojik eşik aşıldı, bu yeni bir dönem” dedi.

“SIĞINMACILAR BM KRİTERİYLE SEÇİLECEK”

Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mülteci sayısı artmayacak. Ne kadar alırsak aynı gün, aynı hafta, kamplardan Avrupa’ya gidecek. AB ile mülteci külfeti paylaşılacak. 20 Mart öncesinde Yunanistan’a geçmiş olanlardan almayacağız. 3 saat önce bile gitmiş olsalar Türkiye’ye giremeyecekler. Avrupa’ya gidecek mültecilerin belirlenmesi konusunda tek standart BM Yüksek Komiserliği’nin kriterleri olacak. Kalifiye mülteciler gibi bir ayrım yok. 3 milyar euro da 6 milyar euroya çıktı. İhtiyaç olursa tekrar değerlendirilecek.”

VİZESİZ AVRUPA HAZİRAN SONU

Vizesiz Avrupa’ya ilişkin tarih veren Başbakan, “Hayal değil. 72 kriterden 3 ayda 19’unu yerine getirdik. Geriye 35 şart kaldı. Muhalefete çağrım, 35 şartın hayata geçmesine engel olmamaları. Biz geri kalan şartları yerine getirmeyi yapacağız. Onların da kendi süreçleri var, parlamentoları dahil. En geç haziran sonuna kadar bitmiş olacak.” dedi.

“RUSYA’NIN ÇEKİLDİĞİNİ SÖYLEMEK GERÇEKÇİ DEĞİL”

“Kuzey Suriye’de de facto durum yaratmaya çalışıyorlar, gelişmeleri yakından takip edeceğiz” diyen Davutoğlu, Rusya’nın çekilme kararı ile ilgili, “Rusya’nın çekildiğini söylemek gerçekçi değil” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.