Başkan Tuna;“Mersin narenciye’de markalaşmalı”

 Başkan Tuna;“Mersin narenciye’de markalaşmalı”

3ec93302-a68d-43e8-aa20-052bbf00beb2Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, narenciye üretimine ve tüketimine katkı sunmak amacıyla vatandaşlara ücretsiz mandalina dağıttı. Belediye bahçesinde yetiştirilen 10 ton mandalinayı Kuvayi Milliye Caddesi üzerinde bulunan Kültür Sanat Kaldırımında ve okullarda dağıtan Başkan Tuna, Mersin’in narenciye noktasında markalaşması gerektiğini söyledi.

Narenciyenin C vitamini deposu olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Hamit Tuna, vatandaşlara hazırlanan mandalina poşetlerini bizzat kendisi dağıttı. Vatandaşın narenciyeden en iyi şekilde faydalanması gerektiğini kaydeden Başkan Tuna; “Toroslar Belediyesi’nin kendi bahçesinde yetiştirdiği mandalinalar. Yani vatandaşın malını yine vatandaşa dağıtıyoruz. Mersin ciddi anlamda narenciye üreten önemli bir kent, bu üretilen narenciyeden de vatandaşın en iyi şekilde faydalanması lazım. Hem narenciye ürünlerinin tüketilmesi anlamında öne açmak istiyoruz hem de narenciye üreticisi olan insanlarımızın ürettikleri ürüne dikkat çekmek istiyoruz. Yani hem üretim hem de tüketim anlamında çoğalmayı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan narenciye ürünlerinin grip, nezle ve son bulgulara göre kanserden koruma özelliğinin olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Hamit Tuna; “Bundan sonraki süreçte kış ayına girmemiz nedeniyle narenciye türevi olan bütün ürünlerde c vitamini var. Hem gripten nezleden korunması anlamında hem de kanserden korunması anlamında narenciyenin çok önemli katkısı var. Biz bunun tüketim alışkanlığını kazandırmaya çalışıyoruz. 76 milyon insanın her gün narenciye tükettiğini düşünürsek, bu tonlarca tüketim demektir. Dolayısıyla bu şekilde arz talep dengesini de kurmaya çalışıyoruz. İç piyasada tüketilmesi anlamında yaptığımız bir çalışma” dedi.

Mersin’in narenciye üretimi noktasında ön sıralarda olduğunu belirten Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin’i narenciye anlamında markalaştırmak gerektiğini vurgulayarak; “Mersin’i bir de narenciye noktasında markalaştırmak lazım. Bugün Ankara ya da İstanbul’a gittiğinizde hiçbir yerde ‘Mersin portakalı’ yazmaz, ‘Finike portakalı’ yazar. Antalya bu anlamda bizden öne çıkmıştır. Oysa ki, narenciyenin en kalitelisi Mersin’de yetişmektedir. Özellikle limon noktasında Mersin çok önemli bir üretim merkezi. Bu anlamda da dikkat çekmek istiyoruz. Markalaşmak istiyoruz. Mersin’in portakalı, Mersin’in mandalinası, limonu şeklinde vurgulamak ve markalaştırmak istiyoruz. Çocuklarımızda özellikle narenciye tüketimini bir alışkanlık haline getirmek istiyoruz. Her gün bir mandalina yenmesini sağlamak demek tüketim anlamında daz çiftçimize katkı sunmak demektir” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.