Biyosidal uygulayıcıları standart istiyor

 Biyosidal uygulayıcıları standart istiyor

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 31 No’lu İşletme Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi biyosidal uygulayıcılarının sorunlarını konunun paydaşları ile birlikte masaya yatırarak çözüm aradı. Tespit edilen sorunlar Halk Sağlığı ve Haşere Kontrolü Derneği (HASKOD) aracılığıyla önümüzdeki süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na rapor edilecek.

MTSO 31 No’lu Meslek Komitesi organizasyonunda, Biyosidal (İlaçlama) sektöründe faaliyet gösteren firmalarla, Ankara Haşere Kontrol Derneği (HASKOD) Başkanı Övsen Zümre ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Mersin İl Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İl Çevre Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri bir araya geldi. Sektör sorunlarının ele alındığı toplantıda özellikle mevcut Biyosidal Ürün Yönetmeliği’ndeki açıklardan dolayı yaşanan sıkıntılar ele alındı. Adana ve Mersin ile ilçelerinde faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda İl Çevre Salığı Müdürlüğü’nü Şube Müdürü Veteriner Hekim Hülya Güneş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nü ise Gıda ve Yem Şube Müdürü Veteriner Hekim Yılmaz Kaya temsil etti.

Toplantıda özellikle sahada uygulanabilir bir yönetmeliğe ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekilerek, yönetmelikteki açık noktaların netleştirilip yoruma kapatılması talebi gündeme geldi. Önce insan, önce sağlık ilkesi ile hareket ettiklerini vurgulayan sektör temsilcileri bu nedenle merdivenaltı çalışan firmaları sektörden temizleyecek önlemler alınması talebinde bulundu. Bu sorunun çözümünde 2016 yılı Temmuz ayında uygulamaya başlanan Biyosidal Online Ürün Uygulama Takip Sistemi’nin önemli rol oynayabileceği görüşünde birleşen sektör temsilcileri, bu sistemle saha denetimlerinin kolaylaştırılması, uygun ve uygunsuz çalışan firmaların tespitine yardımcı olacak verilerin oluşturulmasının sektöre ayrı bir dinamik kattığı belirtildi.

Toplantıda ayrıca ilaçlama sürelerine de değinildi. Bu konuda belli bir standart getirilmesi gerektiğini anlatan sektör temsilcileri, “Biyosidal uygulaması ürüne ve üretim şartlarına göre değişiklik arz edebilir. Ancak unutulmaması gereken haşere oluştuktan sonra çözüm üretmek değil, haşere oluşumunun önüne geçebilmektir. Bu nedenle özellikle böceklerin üremesi adına uygun olan sıcak ve nemli ortamlarda en az ayda bir biyosidal uygulamasına ihtiyaç vardır. Bu nedenle yönetmeliğe uygulama noktasını netleştirmek adına standartlar getirilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.