BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ, MAYIS AYI İKİNCİ BİRLEŞİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

 BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ, MAYIS AYI İKİNCİ BİRLEŞİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2017 Yılı Mayıs Ayı Toplantısı’nın ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında yapıldı.
Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, idare tekliflerine ait 9, komisyon raporlarına ait 18 ve gündem dışı 6 olmak üzere toplamda 33 madde görüşüldü.
Toplantıda 1/5000 ölçekli ilave ve revizyon nazım imar planı içerisinde kalan sulama tesislerinin yatırım maliyetinin geri ödenmesi ile mühendislik yapılarının yerlerinin değiştirilmesi ve doğacak maliyetin söz konusu alan içerisindeki parsel sahiplerinden karşılanması konusunda Devlet Su İşleri (DSİ) ile her türlü protokollerin yapılması, imzalanması iş ve işlemleri hakkında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a yetki verilmesi ile ilgili teklif ilgili komisyonlara gönderildi.
Teklif ile ilgili değerlendirmede bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “1/5000’lik planla ilgili değerlendirmeler yapılırken alanlar üzerinde Devlet Su İşleri’nin hatlarına rastlanıldı. Bu hatların deplasesi ile ilgili DSİ bu alanların kendi sulama alanı olduğunu ve imara açıldığında deplase masraflarını karşılayamayacaklarını ifade etti. Tabi ki haklı olduğu durumlar var ama biz de diyoruz ki burada bir karar alınacaksa bu kararda oradaki mülkiyet maliklerinin bu masrafı üstlenmesi gerekir” dedi.
52 katlı gökdelen iş merkezi renklenecek
Mayıs ayı birinci bileşiminde ilgili komisyonlara gönderilen; ‘08-09 Haziran 2017 tarihlerinde Mersin Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘2. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği’ne 50 bin TL maddi destek verilmesi ile ilgili komisyon raporu ve Mezitli Belediyesi tarafından düzenlenecek olan Soli Güneş Festivali’ne 100 bin TL maddi yardım yapılması’ ile ilgili komisyon raporu, oy birliği ile kabul edildi.
Toplantıda ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin revize stratejik planında yer alan ‘Kültür ve Turizm Şehri Olmak’ stratejik hedefi doğrultusunda Mersin’in kültür ve turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve değerlerinin ön plana çıkarılması için ikon yaratmak amacıyla 52 katlı Gökdelen İş Merkezi binasının sanatsal figürlerle donatılması çalışmalarında görev alacak sanatçılara yapılacak ödemeler konusunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a yetki verilmesiyle ilgili komisyon raporu da oy birliği ile kabul edildi.
Toplu konut ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılan çalışmalar kapsamında mülkiyeti Erdemli İlçesi Kargıpınar Mahallesi’nde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait taşınmazda 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 69. Maddesi doğrultusunda toplu konut üretilmesi ile ilgili komisyon raporu yine oy birliği ile kabul edildi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.