‘Çeşmebaşı’ ve ‘Bolero’ Baleleri Mersin’de

 ‘Çeşmebaşı’ ve ‘Bolero’ Baleleri Mersin’de

4c519d1a-b7fc-42b3-b9d6-c291871bd027Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Ferit Tüzün’ün ilk Türk balesi olan “Çeşmebaşı” ileMaurice Ravel’in en çok tanınan, son eseri olan “Bolero” yu 24 Aralık 2015 Perşembe günü saat: 20.00’de sanatseverlerle buluşturacak.
Eserin koreografı Uğur Seyrek diyor ki: ‘’Çeşmebaşı ‘’nı ilk dinlediğimde bendeki çağrışımı ‘’su‘’ oldu. İfade etmek istediklerim ‘’su‘’ da vücut buldu. Su, saflığı, sevgiyi, barışı, saygıyı ve arınmayı ifade ediyor. Dünyanın birçok yerinde çeşmebaşları meydanlardadır. Bir buluşma noktası, insanların birbirlerini etkiledikleri, temas ettikleri ve kendilerini buldukları bir yerdir.
‘’Çeşmebaşı ‘’ eserinde, insanların aralarında geçen güncel konuşmalar, aşklar, kavgalar, günümüz modern çağına uygun şekilde anlatılıyor.
20. Yüzyılın en önemli bestecilerinden M. Ravel’in ‘’Bolero‘’adlı eserindetek bir melodiyle, her tekrarında değişen orkestra renkleriyle,kadın – erkek ilişkilerinin esrarı dans gösterisiyle anlatılıyor.Her iki eserin de koreografı Uğur Seyrek. Başlıca rolleri, Büşra Ay, Burak Serkan Cebeci,Ozan Demirbaş, Meltem Baydar, Tugay Ak, Bleda Özlem, Erdem Arslan, Meltem Baydar, Yusuf Afacan, NinoSvimonishvili, İsmail Şereflioğlu, Seda Dereli, Miray Boyacıoğlu, Özge Hoşer,Niyazi Cingöz, Pınar Humar, Tutku Barın Tümen, KetevanChkhikvadze paylaşmakta.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.