CHP Mersin Milletvekili Atıcı Açıklaması

 CHP Mersin Milletvekili Atıcı Açıklaması

aytug_atici_on_secim_istegi_ne_kadar_gercekci_h15993

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, aile hekimliğinde nöbet sistemini eleştirerek, aile hekiminin hiç bilmediği bir ortamda nöbet tutmasının, halkın sağlığına zarar vereceğini belirtti.

Atıcı, partisinin Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, İzmir Milletvekili Ali Yiğit ve bazı aile hekimleri derneklerinin temsilcileriyle TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, aile hekimlerinin sorunlarına değindi.

AK Parti hükümetlerinin sağlıkta dönüşüm programı ile başlattığı uygulamanın sağlık sektörünü geriye doğru dönüştürdüğünü savunan Atıcı, aile hekimliği sisteminin beklentileri karşılamadığını, birinci basamak sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesine yol açtığını iddia etti.

Aile hekimlerinin, nöbet sistemi ve ceza puanıyla ciddi sıkıntılarla karşı karşıya bırakıldığını, sözleşmelerinin feshedilme noktasına geldiğini öne süren Atıcı, şu ifadeleri kullandı:

“Göz boyamak ve oy toplamak amacıyla bir aile hekimini kendi çalıştığı alandan alıp hiç bilmediği bir ortama, nöbete koyarsanız bu halkın sağlığına zarar verir çünkü sağlık, hekimlik bir ekip işidir. Hiç tanımadığınız bir hemşireyle, bir doktor arkadaşınızla, bilmediğiniz bir hastanede sağlık hizmeti üretilmesi mümkün değildir. Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz; Sayın Bakan o koltuk sizin babanızın malı değil. O koltuk sizin hizmet etmeniz üzere millet tarafından size verilmiş koltuktur. O koltukta oturup milletle, hekimlerle, sağlık çalışanlarıyla inatlaşamazsınız. Siz bakansınız herkesi dinleyeceksiniz ve milletin yararına sağlık sorunlarını çözeceksiniz.”

Aile hekimleri derneklerinin temsilcileri de nöbet sistemini eleştirdiler, Sağlık Bakanlığının popülist yaklaşımlarda bulunduğunu öne sürerek, bundan uzaklaşılmasını, hekimlerin sesine kulak verilmesini, yeni düzenlemelere gidilmesini istediler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.