CHP Mersin Milletvekili Atıcı Açıklaması

 CHP Mersin Milletvekili Atıcı Açıklaması

i

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Sağlık Bakanlığının, sağlıktaki hatalı uygulamalar nedeniyle her yıl on binlerce tazminat ödediğini belirterek, “Gel hatalı uygulama parası ne kadarsa o kadar sağlıkçıyı işe al, boşuna para ödeme. Bu kalifiye gençleri işe al, insanlar ölmesin, organları kaybolmasın” dedi.

Atıcı, Atama Bekleyen ve Kamu Dışı Çalışan Sağlıkçılar Derneğinden bir grup üye ve CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci ile TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

AK Parti’nin, 2002’de “sağlıkta dönüşüm, reform yapacağım” diye yola çıktığını belirten Atıcı, ancak başta birinci basamak olmak üzere bütün kademelerin özelleştirildiğini, taşeronlaştırıldığını savundu. Atıcı, sağlık hizmetinin, ülkenin her yerinde paralı hale getirildiğini, bu durumdan bütün vatandaşların muzdarip olduğunu öne sürdü.

Atıcı, basın toplantısında, atanamayan 300 bin sağlıkçıyı temsilen gençlerin yer aldığını belirterek, bu gençlerin, kendi alanlarında halka hizmet vermek için çalışmak istediğini söyledi. Aytuğ Atıcı, ancak hükümetin, “Ben ucuz iş gücüne devam edeceğim. Az personelle çalışıp, sağlıktan kar elde edeceğim” dediğini savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlık Bakanlığı, sağlıkta hatalı uygulamalar nedeniyle her yıl on binlerce tazminat ödüyor. Sağlıkta hatalı uygulamaları bu sağlık ordusuyla azaltabilirsiniz. Hem vatandaş zarar görmez hem devlet milyarlarca para ödemekten kurtulur, bu gençlere istihdam sağlanır. ya sakat ya da öldüğü için ailelere ödenen tazminat, ölen kişiyi geri getirmeyecek, kaybolan uzuvlar yerine konmayacak. AKP, gel hatalı uygulama parası ne kadarsa o kadar sağlıkçıyı işe al, boşuna para ödeme. Gel bu kalifiye gençleri işe al bu insanlar ölmesin, organları kaybolmasın.”

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci de işin ehli, diplomalı sağlıkçıların yerine sertifikası olan, çeşitli ilişkilerle atanan, sağlıkçı olmayanların çalıştığını, halkın sağlığının tehlikeye atıldığını iddia etti.

Yedekci, 112’de de sertifikalı personel çalıştığını, mezun olanların bu alanda değerlendirilmediğini ifade etti.

Atama Bekleyen ve Kamu Dışı Çalışan Sağlıkçılar Derneği Başkanı Aras Ali Altıntaş, Sağlık Bakanlığının, komik rakamlarla alımlar yaptığını öne sürdü. Altıntaş, sağlık mezunu binlerce kişinin, şubatta ara alım yapılmasını beklediğini ifade ederek, bunu sadece kendileri için değil halkın sağlığı için de istediklerini kaydetti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.