Çuktob Başkanı Demir: Çukurova, Turizmde İstediğimiz Noktada Değil

 Çuktob Başkanı Demir: Çukurova, Turizmde İstediğimiz Noktada Değil

cuktob-baskani-demir-cukurova-turizmde-istedi-7946196_x_oÇukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkanı Murat Demir, Adana, Hatay, Osmaniye ve Mersin’i içine alan Çukurova Bölgesi’nin tarihi dokusunun yanı sıra Hıristiyan dünyası için de önemli dini mekanlara sahip olduğunu, buna karşın yıllardır turizmde beklenen çıkışın yakalayamadığını söyledi.

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkanı Murat Demir, Adana, Hatay, Osmaniye ve Mersin’i içine alan Çukurova Bölgesi’nin tarihi dokusunun yanı sıra Hıristiyan dünyası için de önemli dini mekanlara sahip olduğunu, buna karşın yıllardır turizmde beklenen çıkışın yakalayamadığını söyledi.

ÇUKTOB olarak sektör temsilcilerinin bölgenin turizmden pay alması için büyük bir çaba harcadıklarını belirten Murat Demir, bunun için de yurt içinde ve yurt dışında çalışmaların aralıksız sürdürdüğünü kaydetti. Çukurova Bölgesi’nin Türkiye turizminde şu anda istenilen noktada olmadığını, hükümetin ve yerel yönetimlerin bu alanda bir takım yatırımlara öncelik vermesi gerektiğini ifade eden Demir, sektör temsilcileri olarak oluşturdukları lobi ile sık sık sorunları dile getirmelerine rağmen bir arpa boyu yol alamadıklarını vurguladı. Bölgenin turizmdeki sorunları ve bunları aşacak çözüm önerilerini sıralayan Demir, “Bölge turizmini geliştirme ve canlandırmak için yerel yönetimlerin de yapması gereken bir takım yatırımlar var. Bunlar kolay değil fakat olmazsa olmaz yatırımlardır” dedi.

Doğu Akdeniz’in kurvaziyer turizmine uygun olduğunu ancak Ortadoğu’daki istikrarsızlık nedeni ile sektörün destinasyonu kullanmadığından yakınan Demir, şunları söyledi:

“Kurvaziyer hareketliliği için bölgenin güvenli bir bölge olması gerekiyor. Sektör olarak kurvaziyer gemilerini Mersin’e gelmesini sağladık. Fakat maalesef Ortadoğu’daki olumsuz olaylar nedeni ile bir müddet askıya alındı. Buna rağmen önümüzdeki dönemlerde bu gemilerin gelmesi için örneğin Mersin’deki Çamlıbel Balıkçı Barınağı’nın batı tarafına kurvaziyer gemilerinin yanaşması için bir rıhtım yapılması planlanıyor. Kurvaziyer turistik gittikleri kentlerin ekonomisine büyük katkı veriyor. Kurvaziyer yolcusu, en çok döviz bırakan turisttir. Silifke’deki Ayatekla, Tarsus’taki St. Paul, Hatay’daki St. Pierre, Hıristiyan dünyası için çok önemli inanç merkezleri. İnanç turizmi ile gelecek olan turist, inanç ziyaretiyle ilgili kiliselerini ziyaret edecek. Kiliselerimiz daha buna müsait, elverişli değil. Bunu düzenlememiz lazım. Restorasyonu yapıp ziyaretçiye açmamız gerekir. Bunların ibadete bile açılmasını sağlamamız lazım. Bu bölgemiz açısından en önemli turizmin hareketlerinden bir tanesidir.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.