Cumhuriyet İnternet Sitesi Sorumlusu Oğuz Güven Tutuklandı

 Cumhuriyet İnternet Sitesi Sorumlusu Oğuz Güven Tutuklandı

Denizli Cumhuriyet Başsavcısının hayatını kaybettiğine ilişkin haberin başlığı nedeniyle gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, akşam üzeri savcılığa sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca sorgulanan şüpheli Güven, ifadesinin ardından “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Güven, üserine atılı suçlar nedeniyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“EDİTÖRÜMÜZ YANLIŞLIKLA ATTI”

Şüpheli Güven savcılık ifadesinde, söz konusu tweetin yanlışlıkla atıldığını söyleyerek “Söz konusu tweet editörümüz Birkan Erol tarafından yanlışlıkla atılmıştır. Şöyle ki ben kendisine ‘İlk FETÖ iddianamesi hazırlayan Mustafa Alper’in aracını kamyon biçti” şeklinde tweet atmasını söyledim. Ancak Birkan Erol yanlışlıkla ‘ Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti’ şeklinde tweeti girmiştir. Tamamen yanlışlık sonucu, internetin getirdiği rekabet ve hız faktörleri göz önünde bulundurularak bir an önce haberi duyurmak amacıyla bu şekilde bir yanlışlık meydana gelmiştir. Kesinlikle’ Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti’ şeklinde bir tweet girilmek istenmemiştir. Ayrıca söz konusu tweet girildikten 55 saniye sonra kaldırılmıştır” diye konuştu.

“DUYDUĞUM ÜZÜNTÜYÜ DİLE GETİRDİM”

Güven ifadesine şöyle devam etti: “Haber içeriğinde başsavcının vefatından duyduğum üzüntüyü dile getirerek duygularımı ve ayrıca FETÖ yapılanmasına karşı düşüncelerimi de aktardım. Hemen akabinde insanlık utancı diye tweet attım. Ayrıca suça konu tweetin altına Emre Uslu ve Tuncay Opçin gibi firari FETÖ sanıklarının yorumlarından duyduğum rahatsızlığı belirtmek üzere ‘FETÖ’cü Emre Uslu’dan kazada ölen başsavcı için skandal sözler’ şeklinde internet sitemizde haber geçip içeriğinde de başsavcının şehit olmasına sevinenleri ağır biçimde eleştirdik. Suçlama konusu haberle ilgili yaklaşımımız bu içerikle değerlendirilmesiyle daha doğru şekilde yorumlanacaktır. Bu nedenle tüm tweet ve haberlerim incelenerek hakkımda takipsizlik kararı verilmesini istiyorum.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.