Demirtaş’tan Bozdağ’a yanıt: O zaman gönderin avukatını görüşsün

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Demirtaş’tan Bozdağ’a yanıt: O zaman gönderin avukatını görüşsün

1Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın PKK Lideri Öcalan’ın durumuna ilişkin yaptığı açıklamaya yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bozdağ, Öcalan’ın durumuna ilişkin, ‘istismar ediyorlar’ diyor. İstismar diyorsan o zaman istismara izin verme. Gönderin avukatını gitsin görüşsün” dedi.

Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği tarafından İstanbul Bakırköy’de düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, mitingden ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Demirtaş’ın açıklamaları şöyle:

Başbakan Yıldırım tarafından açıklanan “kalkınma paketi”

“Kürt sorunu ekonomik, sosyal, kültürel ve benzeri birçok şeyin kısıtlanmasından oluşur. Meseleyi sadece ‘terör sorunu’ ve ‘ekonomik’ olarak ele almak sorunun diğer yönlerini görmemektir.

“‘Çözüm yok’ demek, daha fazla kan daha fazla savaş demektir. Bu yaklaşımı HDP olarak kabul etmiyoruz.

“Sorun ekonomik değil bugüne kadar bütün hükümetler Diyarbakır’a gidip paketler açıkladı. Ama hiçbir paket soruna çözüm olmadı.

Bekir Bozdağ’ın “Öcalan konusu sürekli istismar ediliyor” açıklaması

“Öcalan ile kısa bir görüşmenin yapılmasının kime ne zararı var? Vakit geçirmeksizin İmralı’ya bir avukatın ya da ailenin götürülmesinin yolu açılmalıdır.

“Bozdağ, Öcalan’ın durumuna ilişkin ‘İstismar ediyorlar’ diyor. İstismar diyorsan o zaman istismara izin verme. Gönderin avukatını gitsin görüşsün.

Cerablus operasyonu

“AKP hükümeti IŞİD’e karşı sınır dışında operasyon yaptığına inandırıcılık kazandıracaksa içerideki IŞİD’çilere baksın.

“Barış bildirisine imza attıkları için hakkında soruşturma açılan, görevinden alınan akademisyenlerin sayısı IŞİD’den gözaltına alınanlardan daha fazladır. Adana ve Antep’te ve daha birçok ilde yüzlerce IŞİD hücresi var.

“Cerablus işgali tamamıyla Kürtlere yöneliktir. İsrail’den arası bozuk herkesten özür dileyip barışabiliyorlar. Kürtlere gelince düşman oluyorlar.

“Türk halkının dostu Kürt halkıdır. Irak Kürdistanı’nda, Suriye Kürdistanı’nda bugüne kadar Türkiye’ye yönelik bir tehdit oluştu mu? Oluşmadı.

“Kürt halkını düşman olarak görmek Türkiye toplumuyla alay etmektir. Tarih artık Kürt toplumu ile yüzleşmeyi gerektiriyor”.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.