Dünyanın en stresli 10 mesleği

 Dünyanın en stresli 10 mesleği

fft20_mf6486465ABD’de insan kaynakları sektöründe faaliyet gösteren “CareerCast” kuruluşu, 200 iş kolunun en stresli ve stressiz 10’unu listeledi.

Kuruluşun internet sitesinde yer alan listeye göre “en stresli meslekler” sıralamasının tepesinde yıllık ortalama 27 bin 936 dolar gelirle askerlik bulunuyor. Araştırmada özellikle cephe hattında görev yapan askerlerin yüzde 30’unun zihinsel sorun yaşadığı belirtildi.

Listenin ikinci sırasında ise yıllık ortalama 45 bin 970 dolar gelirle itfaiyecilik yer alıyor. ABD’de geçen yıl 80 itfaiyecinin görev sırasında hayatını kaybettiği kaydedildi.

En stresli meslekler arasında üçüncü sırada ise yılda ortalama 103 bin 390 dolar kazanç elde edilen uçak pilotluğu yer aldı.

Dördüncü sırada yıllık 58 bin 630 dolar kazandıran polislik.

Beşinci sırada etkinlik organizatörlüğü yer aldı. Düğün ve nişan gibi özel günlerin yanı sıra konferans ve zirve gibi geniş katılımın olduğu organizasyonları planlayanların yıllık ortalama geliri ise 46 bin 490 dolar düzeyinde.

Listenin altıncı sırasında halkla ilişkiler temsilciliği.

Yedinci sırasında üst düzey şirket yöneticiliği.

Sekinci sırasında ise mesai saatlerinde canlı yayın stresi yaşanan televizyon ve radyo yayıncılığı bulunuyor

Medya alanındaki diğer bir iş kolu gazete muhabirliği ise en stresli dokuzuncu meslek olarak belirlendi. Araştırmada, gazetelerin, reklam gelirlerinin azalması ve internet yayıncılığı ile yaşadığı rekabet nedeniyle işçi çıkardığı ve çalışanların ücretlerinin her geçen gün azaldığı kaydedildi. Gazetecilerin ortalama yıllık kazancı ise 37 bin 200 dolar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.