Ekmeklerini 1,5 Metre Buzu Delerek Çıkarıyorlar

 Ekmeklerini 1,5 Metre Buzu Delerek Çıkarıyorlar

ekmeklerini-1-5-metre-buzu-delerek-eksi-20-derece-8008050_581_m

60 yaşındaki balıkçı, oğlu ve yeğeninin yardımıyla eksi 20 derece soğuğa aldırış etmeden yaklaşık 5 kilometre yol kat ederek geldikleri Çıldır Gölü’nde buzu kırarak balık tutup ekmeklerini kazanıyor.

Hava sıcaklıklarının 20 dereceye kadar düştüğü Kars’ta, yarısı Kars, yarısı da Ardahan sınırları içerisinde olan Çıldır Gölü tamamen buz tuttu. 10 metre derinliğinde ayna gibi olan Çıldır Gölü’nde 15 metre aralıklarla buzu delen balıkçılar, deldikleri yerlerden ip yardımıyla çektikleri ağları atarak balık avlıyor. Geçimlerini balıkçılıkla sağlayan 60 yaşındaki Mehmet Çilingir, yeğeni ve oğlu ile birlikte eksi 20 derece soğukta saatlerce uğraşarak göle serdikleri ağların ardından 5 kilometre uzaktaki Gülyüzü Köyü’nün yolunu tutuyor. Bir hafta sonra aynı bölgeye gelen balıkçılar, attıkları ağları çekiyor.

“ÇOK ZOR OLUYOR, AMA BU İŞİ YAPMAK ZORUNDAYIZ”

Soğukta balıkçılık yapmanın çok zor olduğunu belirten Mehmet Çilingir, 3-4 gün sonra attıkları ağları çektiklerini söyledi.

Mehmet Çilingir, “Elbette ki zor oluyor. 5 kilometre geliyoruz. Ağlarımız pahalı. Balık fiyatları ucuz. Ama yine de bu işi yapmak zorundayız. Başka türlü para kazanılmıyor. Sabah saat 07.00’de buraya geldik. Buzları deldik. Bir ağı atmak hemen hemen 4-5 saatimizi alıyor. 3-4 gün sonra gelip, çekeceğiz. İçerisinde balık varsa alacağız. Yoksa tekrar yerine koyup gideceğiz” dedi.

“ÇILDIR GÖLÜ ÖLMEK ÜZERE. BURAYA CANAVAR BALIK ATTILAR”

Çıldır Gölü’nde sazan balığının neslinin tükenmek üzere olduğunu anlatan Çilingir, “Çıldır Gölü ölmek üzere. Neden ölmek üzere buranın asıl yerlisi olmayan bir canavar balık getirdi attılar. Bu balığın adı da belli değil. Pek de büyümez. Diğer bütün canlıların hem kendisini, hem yavrusunu, hem de yumurtalarını yiyor. Onları yiyerek besleniyor. Senede birkaç kez yavru yapıyor. Aşırı derecede var. Hiçbir maddi ve ekonomik değeri yok. Halk tarafından sevilmez, tutulmaz. O balığın buraya gelmesiyle Çıldır Gölü’nün en güzel sarı balığı bitti” diye konuştu.

8 ayı kış olan bölgede soğuk havaya aldırış etmeden buzun üzerinde balık avlayan balıkçılar, tuttukları balıkları Kars ve Ardahan’daki balıkçılara satıyor.

YETKİLİLERE SESLENDİLER

Geçmiş yıllara oranla gölde balık neslinin tükenmek üzere olduğunu belirten balıkçılar yetkililerden Çıldır Gölü’nün koruma altına almalarını ve birkaç yıl balık tutulmasını yasaklamaları istedi. Ancak bu şekilde gölde balık sayının artacağını vurgulayan balıkçılar, Çıldır Gölü’nün İsrail Sazanından arındırılması gerektiğini kaydetti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.