Eş Başkan Türk Operasyonları Değerlendirdi

 Eş Başkan Türk Operasyonları Değerlendirdi

87db7464-bf56-42be-be80-bb3d7189c0a1

“Önce TEM, sonra KOM… Sırada Narkotik Şubesi mi var?”
* Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı M. Fazıl Türk, son haftalarda Akdeniz Belediyesi’ne, kendisine ve belediye birim müdürleri ile çalışanlarına yönelik siyasi algı operasyonlarına ilişkin, Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Basın Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu ile HDP Mersin İl Eş Başkanı Selman Günbat’ın da katıldığı toplantıya, yerel ve ulusal basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.
* Yapılmak istenen şeyin, HDP’li belediyeleri ve seçilmişleri itibarsızlaştırmak olduğunu vurgulayan Türk, “Önce TEM, sonra KOM… Aynı dosyadan 2 kez tahliye olduk. Şimdi bekliyoruz; Acaba sırada Narkotik Şube mi var? Akdeniz Belediyesi’nde yolsuzluk olmaz! Kimin yetim hakkı yediğini görmek istiyorsanız, mevcut iktidarın belediyelerinin ihalelerine bakın” diyerek, siyasi algı operasyonlarına tepkisini dile getirdi.
*****
Geçen Kasım ayında, TEM şubesi tarafından, 2011 yılına ait bir soruşturma dosyası nedeniyle yapılan ve 11 kişinin gözaltına alındığı operasyonu hatırlatarak sözlerini sürdüren Eş Başkan Türk, “Bu dosyada, PKK/KCK’ye para transfer ettiğimiz iddia ediliyordu. O gün, doğum yapmasına sadece 10 gün kalan eski başkan yardımcımız da gözaltına alındı. Polisler, gözaltı için benim evime de gelmişti. Fakat resmi görevli olarak İstanbul’da idim. Mersin’e döner dönmez Savcılığa gidip ifade verdim, ‘tutuklanma’ talebiyle mahkeme sevk edildim. Ancak saat 18.30’a kadar süren duruşma sonucu, davaya bakan hâkim beni tahliye etti. Ertesi gün mahkemeye çıkarılan tüm arkadaşlarımız da gece saatlerinde tahliye oldu” dedi.
“Mülkiye müfettişleri ve bilirkişi raporlarıyla ihale dosyalarımız temize çıkmıştır”
Akdeniz Belediyesine, 3 hafta önce TEM şubesince yapılan algı operasyonunun, bu kez de KOM şubesi tarafından tekrarlandığına işaret eden Türk, “Belediye ile Adliye binaları yan yana. Buna rağmen, halkın iradesini temsil eden seçilmiş bir belediye eş başkanı olarak ben, müdürlerimiz ve çalışanlarımız, sabahın 6’sında evlerimizden alındık. 2011 tarihli aynı dosyanın vasfını değiştirerek bizi yine gözaltına aldılar. Bu dosyada, bir önceki dosyadan farklı ve yeni bir delil yoktur. Son soruşturmanın konusu olan 9 ihale var. Bu dosyalar, 2011-2013-2014 ve en son 2 ay önce İçişleri Bakanlığı’nca özel olarak görevlendirilen Mülkiye Müfettişi’nce denetlenmiştir. Sonrasında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından oluşturulan Bilirkişi Heyeti’nce de dosyalar inceletilmiştir. Bu heyet de ihale dosyalarında suç teşkil edecek eksik tespit edememiştir” diye konuştu.
Önce TEM, sonra KOM… Sırada Narkotik mi var?
Eş Başkan Fazıl Türk, aradan 20 gün geçtikten sonra, yine 2011 tarihli aynı dosya kapsamında, “Suç örgütü kurma, ihalelere fesat karıştırma, yolsuzluk” gibi iddialarla, belediye birim müdürleri ve çalışanlarla birlikte geçen Cuma sabahı KOM Şube polisleri tarafından evlerinden gözaltına alındıklarını belirtti. Türk, “Bu kez 4 gün süren gözaltı işlemi, savcılık ifadesi ve duruşmadan sonra bütün arkadaşlarımızla birlikte yine tahliye olduk. Şimdi merakla bekliyoruz… TEM ve KOM şubeden sonra acaba sırada Narkotik Şube mi var? Hakkımızda bu dosyaları hazırlayan ve şu an tutuklu olan polisler, “FETÖ/PDY” suçlamasıyla Mersin Adliye’sinde hâkim karşısına çıkacak. Aksilik çıkmaz ise, o gün bu polislerin yargılanacağı duruşmaya ben de katılacağım” dedi.
“Dosyalarımızı denetleyen müfettişler, bizlere teşekkür ederek ayrılmışlardır”
“Akdeniz Belediyesi’nin tüm ihaleleri, Devletin ve KİK’in gözetiminde, basına ve kamuoyuna açık, şeffaf bir şekilde gerçekleşmektedir” diyen Eş Başkan Fazıl Türk, basına da yansıyan kimi müfettiş raporları incelendiğinde, yolsuzluk ve vurgunların hangi siyasi partiye ait belediyelerde yoğunlaştığının açıkça görülebileceğine işaret etti. Türk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akdeniz Belediyemizde, yılın 300 günü Sayıştay ve Mülkiye müfettişleri denetim için bulunmakta, belediyemizin tüm ihale dosyalarını ve raporlarını kontrol etmektedir. Nitekim müfettişler, ihale dosyalarımızda suç teşkil edecek yanlış veya eksik bulamadıkları gibi, bizlere teşekkür ederek ayrılmışlardır.
Soruyoruz! Madem ortada suç vardı, suç örgütü vardı… Neden 4 yıl beklediniz? 2014 yılı yerel seçimlerine katılıp yeniden seçildim, bu kadar zaman neyi beklediniz? Açıktır ki, sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edilen Bölge illerinin; tanklar, zırhlı araçlar, helikopterler ve on binlerce asker, polis ve özel timle abluka altına alınarak masum insanların acımasızca katledildiği bu günlerde, belediyelerimiz ve seçilmişlerimiz de siyasi algı ve yıpratma operasyonuyla karşı karşıyadır. Bir zamanlar dost oldukları, bugün ise tutukladıkları ‘Paralelcilerin’ hazırladığı iddia edilen ve tozlu raflara kaldırılan dosyaları, tam da 17-25 Aralık’ın yıldönümünde yeniden raftan indiriyorlar.”
“Hodri meydan! Gelsinler tüm dosyaları karşılaştıralım”
Eş Başkan Fazıl Türk, Akdeniz Belediyesi’nin yaptığı hizmet alımları, yapım veya mal alım ihalelerinin, Çukurova’da yapılan diğer benzeri ihalelere kıyaslandığında, kamu açısından çok daha düşük bedellerle sonuçlandığının görüleceğinin altını çizdi. Türk, şöyle dedi: “Hodri meydan! Gelsinler, bütün dosyaları ortaya koyalım. Kamu yararı ne ise onu yapma konusunda kararlıyız. Birileri kamu zararı, haksız kazanç, yolsuzluk arıyorsa, Bakanlıkların, İller Bankası’nın, iktidar partisine mensup belediyelerin ihalelerine baksın ve bizim ihalelerimizle karşılaştırsın. Zira avukat arkadaşlarımızın mahkemeye sunduğu ve farklı belediyelere ait dosyalarda da ortaya çıktı ki bizim ihalelerimizin aynısı, başka belediyelerde 2 misline yapılmıştır.”
“İntikam operasyonlarının amacı, belediyelerimizi ele geçirmek”
Kendisinin, belediye personeli ile çalışanların da aileleriyle yaptığı telefon görüşmelerinin dinlendiğini ve dosyaya konduğunu belirten Eş Başkan Türk, ” Bölge illerindeki belediyelerimize olduğu gibi, Mersin’de de Akdeniz Belediyesi’ne dönük operasyonlar, belediyelerimizi, partimizi ve bizleri halkın gözünde küçük düşürmek, belediyelerimizi ele geçirmek amaçlı siyasi intikam operasyonlarıdır. ‘Çamur atalım, izi kalsın’ istediler. Hukuk, adalet ve demokrasinin bir gün herkese lazım olduğunu hatırlatmak isteriz. Bizim belediyelerimizde ihaleler açık, şeffaf ve halkın yararınadır. Akdeniz Belediyesi ihalelerde yolsuzluk, usulsüzlük, gayri meşru işler yapmaz. Bu gerçek yargı kararıyla bir kez daha ispatlandı. Yetimin, öksüzün, bu kentte yaşayan halkın hakkını hiç kimseye yedirmeyiz.”
“Yalnız bırakmayan dostlara şükran ve teşekkür”
Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Türk, sözlerini, “Bizleri bu zorlu günlerde yalnız bırakmayıp yanımızda olan onurlu halkımıza, Eş Başkanımıza, Eş Başkan yardımcıları ve Meclis üyelerimize, işçi ve emekçilerimize, siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum örgütlerine… Gerçeklerden, doğrulardan asla taviz vermeyen cesur gazetecilere, hukuku, adaleti ve bizleri sahiplendikleri için teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum. Avukat arkadaşlarımıza da emeklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Halkımıza da en güzel şekilde layık olmaya devam edeceğiz. Toplantıya katıldığınız için siz basın emekçilerine de teşekkür ediyorum” şeklinde sürdürdü. Eş Başkan Türk’ün, “Akdeniz Belediyesi’ne yönelik operasyonların sürüp sürmeyeceği ihtimali, sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü Bölge illeri ile en son Mersin ve Tarsus’ta yaşanan can kayıpları ve toplumsal gerilime” ilişkin gazetecilerin yönelttiği sorularına yanıt vermesinin ardından basın toplantısı sona erdi

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.