Eş Başkan Türk,”Bize yapılanlar siyasi bir algı operasyonudur”

 Eş Başkan Türk,”Bize yapılanlar siyasi bir algı operasyonudur”

indirAkdeniz Belediyesi Eş Başkanı Fazıl Türk, operasyon ve gözaltıları değerlendirdi:

“Bize yapılanlar siyasi bir algı operasyonudur”

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı M. Fazıl Türk, kendisi ve eski başkan yardımcılarına yönelik soruşturma ve gözaltı operasyonları, Belediye Meclis toplantısında değerlendirdi. Eş Başkan Türk, “Cemaatçiler tarafından açılan, ancak AKP ile Cemaatin arası bozulunca ortada kalan bir dosya… Bana, ‘Akdeniz Belediye Meclisi’ni niye yönetiyorsun?’, Başkan yardımcılarına da, ‘Telefonla görüştüğünüz Fazıl Türk kimdir?’ ‘Neden ondan talimat alıyorsunuz?’ gibi sorular yöneltildi. Sorarım… Fazıl Türk’ün belediye başkanı olduğunu bilmiyorsanız eğer, bu dosyayı nasıl açarsınız? Evlerimizi basmanıza gerek yoktu. Belediye ile Adliye arası 2 adımdır. Ne zaman çağırırsanız geliriz. Ben, belediye başkanlığımın ilk döneminde her hafta adliyedeydim, 40 kişilik personelimle birlikte sürekli mahkeme salonundaydım” diye konuştu.

Akdeniz Belediye Meclisi, 2. Dönem, 11. Toplantı, 1. Birleşim, 1. Oturumunu Eş Başkanlar Yüksel Mutlu ve Mehmet Fazıl Türk Başkanlığında gerçekleştirdi. Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan toplantı, yoklama ile başladı, Meclise sunulan önergelerin okunması ve gündeme alınmasının oylanmasıyla devam etti. Bir önceki birleşim tutanak özetinin okunması ve oylanmasının ardından meclisin 3’üncü gündem maddesi olan Memur İptal-İhdas Cetvelleri ile Sözleşmeli Personel Ücretlerinin tespiti ile ilgili teklifin görüşülmesine geçti. İlgili gündem maddesi, oy birliği ile Plan-Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Ardından ise Norm Kadro çalışmaları ile ilgili, (I) Sayılı Memur Kadro İhdas Cetveli ve (V) Sayılı Sürekli İşçi Kadro İhdas Cetveli ile ilgili teklifin görüşülmesine geçildi. Bu madde de Meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edildi. Yine Geçici İşçi Vizeleri ile ilgili teklifin de görüşülmesi üyelerin oybirliği ile kabul edildi. Meclis toplantısının 6’ıncı gündem maddesinde ise, mülkiyeti Akdeniz Belediyesi’ne ait, Nusratiye Mahallesi, 51 pafta 358 ada 31 nolu parsele, Büyükşehir Belediyesi tarafından Semt Pazarı yapılarak, belediyeye devredilmesi hususunda Mersin Büyükşehir Belediyesine yetki verilmesi ile ilgili teklif görüşüldü. İlgili gündem maddesi, Meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edildi.

Sendika Başkanı Ergev’den, Eş Başkanlara teşekkür…

Belediye Meclisi’nin son gündemi olan ‘Temenni ve Öneriler’ bölümünde söz alan bazı Meclis üyeleri, Akdeniz Belediyesi’nin 2014-2019 yıllarını kapsayan Stratejik Planı’nda belirtilen taziye ve kültür evlerinin inşasına yönelik harcamaların, planda belirtileni aştığı yönünde eleştirileri dile getirdi. Konu hakkında açıklama yapan Eş Başkan Türk, belediyenin tüm hizmet ve projelerinde açıklık, şeffaflık ve katılımdan asla taviz vermediklerinin altını çizdi. Belediye hizmet alanı olduğu için Gündoğdu Mahallesi’nde yapılan taziye ve kültür evininin betonarme yapı ile inşa edildiğini belirten Türk, harcamanın da bu nedenle arttığını, fakat planda yeşil alan olarak işaretlenen yerlerde, yasa gereği sadece prefabrik yapı kurulabildiğini, bunun maliyetinin de betonarme yapıya göre daha düşük olduğunu ifade etti. Toplantıda söz alan Belediye Meclis üyesi ve Kristal-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Ergev de cam sanayi işçilerinin grevine verdikleri destek ve dayanışmadan ötürü Eş Başkanlar Mutlu ve Türk ile Akdeniz Belediyesi yetkililerine teşekkür etti. Ahmet Ergev, grevin ve mücadelenin süreceğini ifade etti, cam işçilerine desteğin daha da artarak süreceğini kaydetti.

Türk: “Partimizi ve bizleri yıpratmaya dönük siyasi bir algı operasyonu”

Meclis üyelerinin sorusu üzerine, kendisine ve geçen dönem belediye başkan yardımcılığı yapan meclis üyelerine yönelik gözaltı ve soruşturmayı değerlendiren Eş Başkan Türk, “Yapılanlar bir algı operasyonudur. Siyasi bir operasyondur. Bir belediye başkanının evinin basılması doğru değildir. Yerimiz yurdumuz bellidir. Yüzleri bile kızarmadan, benim için “Kaçtı” diye haber yaptılar. İstanbul’da bir panele katılacağıma dair resmi görevlendirme yazısı ortadadır. İsteselerdi gelip İstanbul’da da alabilirlerdi beni. Bilinmelidir ki bu bir algı operasyonudur. Hukukçu arkadaşlarımızın yaptıkları araştırmaya göre, hakkımızda açılan soruşturma 2011-12-13 yıllarını kapsayan, yani cemaatçi oldukları söylenenler tarafından aleyhimize açıldığı bilinen ve rafa kaldırılan bir dosya. Hükümet ile Cemaat birbirine düşünce de dosyamız ortada kalmış. Bu dosyayı da nasıl eritiriz deyip, böyle bir senaryo uydurdular anlaşılan” şeklinde konuştu.

İfademde bana, ‘Belediye Meclisini niye yönetiyorsun?’ diye sordular!

Sözlerini, “Amaçları partimizi, belediyemizi ve bizleri rencide etmek” diyerek sürdüren Eş Başkan Fazıl Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bana, “Akdeniz Belediye Meclisi’ni niye yönetiyorsun?”, başkan yardımcılarına, “Telefonla görüştüğünüz Fazıl Türk kimdir, neden ondan talimat alıyorsunuz?” gibi akıl almaz sorular yöneltildi. Sorarım… Fazıl Türk’ün belediye başkanı olduğunu bilmiyorsanız eğer, bu dosyayı nasıl açarsınız? Belediye ile Adliye arası 2 adımlıktır, çağırırsanız gelir, ifademizi veririz. Evlerimizi basmanıza gerek yoktu. Belediye başkanının kaçacak hali yok! Emin olun, belediye başkanlığımın ilk döneminde her hafta adliyedeydim, 40 kişilik personelim ile birlikte mahkeme salonundaydım. Tabi süreç o yıllarda daha farklıydı, şimdiki gibi de değildi. ‘Ergenekon’ dönemiydi… Bugün de amaçları kişiliğimizi yıpratmak, rencide etmektir. Hâkim, 2-3 saat boyunca soruşturma dosyasını inceledi. Avukatlarımız da biz de savunmalarımızı yaptık ve hakim tahliye kararı verdi. Gizli saklı işimiz yoktur, olamaz. Her türlü işlemimiz de denetime açıktır ve denetimden de yeni çıktık.”

Öte yandan, bir sonraki birleşimin “5 Ocak 2016” Salı günü yapılmasının Meclis üyelerince karara bağlanmasının ardından Akdeniz Belediye Meclisi 2. Dönem, 11. Toplantı, 1. Birleşim, 1. Oturumu sona erdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.