Gaziantep’te ‘Kapadokya’dan İzlenimler Sergisi

 Gaziantep’te ‘Kapadokya’dan İzlenimler Sergisi

gaziantep-te-kapadokya-dan-izlenimler-sergisi-8016036_x_o

Ressam Hacı Demirci’nin, Sanko Sanat Galerisi’nde açtığı ve “Kapadokya’dan İzlenimler” adını verdiği 19’ncu kişisel resim sergisi, 8 Ocak’a kadar gezilebilecek.

Çeşitli eğitim kurumlarında sanat eğitimciliği yapan Demirci, tuval üzerine akrilik boya yaptığı 25 eserini Gaziantepli sanatseverlerle buluşturdu. Kapadokya’dan izlenimler ismini verdiği sergiyi açmaktan duyduğu mutluluğu anlatan Demirci, resim yapmayı sanatın parçası gibi gördüğünü kaydetti.

RESİMLERİNDE FIRÇA KULLANMIYOR

Resimlerini doğayı izleyerek yaptığını belirten Demirci, eserlerinin büyük çoğunluğunu fırça kullanmayarak eliyle yaptığını kaydetti. Demirci, “Elle resmi çok az sayıda sanatçı yapar. Bende bu teknikle resimlerimi yapıyorum. Elle dokunarak, hissederek yapıyorum” dedi. Resim temalarının değişiklik gösterdiğini, Kırsal-Doğa, Kırsal-İnsan ve Piri Reis temalı resimlerinin de olduğunu, ancak önemli bölümünü doğadan esinlenerek yaptığını anlatan Demirci, “Resim yapmak süslemek değildir. Resim yaparken samimi olmak gerekir. Doğayı olduğu gibi yabani şekli ile yapmaktır. Ben resimlerimi yabani şekli ile yapıyorum ve soyutluyorum” diye konuştu.

Demirci’nin sergisi, 8 Ocak’a kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI

Elbistan 1959 doğumlu olan Demirci, Mersin Öğretmen Okulu’nu bitirdi. 1979’da Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi’nde yükseköğrenimini tamamlayan sanatçı, çeşitli eğitim kurumlarında sanat eğitimciliği yaptı. Siyah Kalem Sanat Galerisi’ni yöneten Hacı Demirci, bugüne kadar İzmir, Ankara, Mersin, Aksaray ve Antakya’da birçok kişisel ve karma sergiye katıldı. Çalışmalarına Ankara’daki özel atölyesinde devam eden sanatçının eserleri, çeşitli kurum ve özel koleksiyonlarda yer alıyor. Kültür Bakanlığı’nın “Türkiye Resimleniyor Projesi” kapsamında Aksaray’ı resimleyen sanatçı, Kültür ve Ulaştırma Bakanlıklarının, “Tarihi Tren Garları Resimleniyor” ortak projesi kapsamında da İzmir Selçuk Tren Garı’nı tuvale aktardı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.