Geleceğin Şehir Plancılarından Eş Başkanlara Ziyaret

 Geleceğin Şehir Plancılarından Eş Başkanlara Ziyaret

d440edd0-e275-46e7-a686-4b3aa325e850Toros Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk’ü ziyaret etti. Genç öğrencilere öğütler veren ve başarılar dileyen Eş Başkanlar, Akdeniz İlçesi merkezinde yapmak istedikleri kentsel dönüşüm projesini de gençlere anlattı.

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, Toros Üniversitesi bünyesinde yeni kurulan ve ilk kez 2015-2016 eğitim öğretim yılında öğrenci kabul eden Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerini makamında kabul etti. Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özer’in de katıldığı ziyaret öncesinde öğrenciler, İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne bağlı Planlama Şefliğini de ziyaret ederek teknik personelden çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Eş Başkanları ziyarette öğrenciler adına söz alan Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Ahmet Özer, yeni kurulan bölümün öğrencilerinin, kendi alanlarında yapılan çalışmaları yerinde incelemesi ve ilk ağızdan bilgi almaları için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Üniversitelerin yerel dinamikler ile ortak çalışmalarının kente ve ülkeye önemli yararlar sağlayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Özer, “Üniversite-yerel yönetimler, üniversite-sanayi ve üniversite-ticaret işbirliği sağlandığı takdirde daha güzel işler yapılabilir. O nedenle öğrencilerimiz üretime dönük bir eğitimin içinde olsunlar istedik. İnanıyorum ki geleceğin daha sağlıklı ve modern kentlerini inşa etmede üstlerine düşeni yapacaklar ve bu ziyaretin de buna katkısı olmuş olacaktır” şeklinde konuştu.

“Mersin kent merkezinde kentsel dönüşümü hedefliyoruz”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, şehir plancılarının da tıpkı yerel yöneticiler gibi yaşam çevrelerini, yerleşmeleri ve şehirleri daha yaşanabilir kılmayı hedeflediklerini dile getirdi. Şehir Plancılarının insanların mutlu ve huzurlu bir biçimde yaşayacağı çevreleri tasarlamaya yetkin, teknolojik gelişmelere ayak uydurabilen, değişik bilim dallarıyla koordineli ve aydın bireyler olması gerektiğini vurgulayan Eş Başkan Mutlu, “Şehir planı dediğimizde biz belediyecilerin aklına hemen düzgün bir kentleşme, iyi bir mimari geliyor. Benim siz gençlerden ricam ve beklentim, bir kenti planlarken onu rant uğruna heba etmeyi değil, aksine o kenti yaşanabilir, herkesin eşit ve bir arada yaşayabileceği şekilde düzenlemeniz olacaktır. Belediye başkanı olduktan sonra şehir plancılığı mesleğinin ne kadar önemli olduğunu gördüm. Sizlere bundan sonraki yaşamınızda başarılar diliyorum” dedi.

Akdeniz Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Eş Başkan Yüksel Mutlu, “Kentsel dönüşümü planlarken kent kriterlerini esas alıyoruz. Kendi personelimizin yanı sıra Şehir Plancıları odası ve Mersin’deki ilgili tüm sivil toplum örgütleriyle ortak bir çalışma yürütüyoruz. Şimdi Türkiye’de kentsel dönüşüm dendiğinde insanların aklına kötü şeyler geliyor. Örneğin insanların evleri ellerinden gidecek, TOKİ gelip onları alacak insanları mağdur edecek şeklinde bir düşünce var. Ancak bu Akdeniz Belediyesi için geçerli değil. Bizim Mersin kent merkezindeki bazı mahallelerimizde bir dönüşüm hedefliyoruz. Bunu yaparken de rantı değil, kentimizi düşünüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı M. Fazıl Türk de üniversite öğrencilerine okul yaşamlarında ve sonrasında başarı diledi ve ziyaret sona erdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.