Geleneksel temizlik kampanyası merkezden başladı “Akdeniz’i seviyorum, kirletmiyorum”

 Geleneksel temizlik kampanyası merkezden başladı  “Akdeniz’i seviyorum, kirletmiyorum”

250316 (1)Akdeniz Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatılan ve geleneksel hale gelen “Temizlik Kampanyası” bu yıl çarşı merkezinden başladı. Kampanyanın ilk gününe katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, sağlıklı bir çevre ve temiz bir dünya tesis etmek için bütün insanlığa önemli görevler düştüğüne işaret etti.

 

Akdeniz’i seviyorum, kirletmiyorum” sloganı ile Akdeniz Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatılan temizlik kampanyası, bahar aylarına girilmesiyle birlikte yeniden düzenlendi. Kent sakinlerinde temizlik ve çevre bilincini oluşturmayı ve bu bilinci kalıcı kılmayı hedefleyen temizlik kampanyasının ilk günü, Çankaya Mahallesinde düzenlenen etkinlikle gerçekleştirildi. Silifke Caddesinden başlayan temizlik etkinliğine Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Temizlik Hizmetlerinden Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Hâkim Baykara, mahalle muhtarları, birim müdürleri ve Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli katıldı. “Temiz Akdeniz, Temiz Toplum, Temiz Dünya” yazılı önlükleri giyen Eş Başkan Mutlu ve beraberindekiler, yoldan geçen yurttaşlara broşür dağıttılar, temizlik kampanyası hakkında bilgi verdiler ve destek istediler. Türkçe, Kürtçe ve Arapça dövizler taşıyan işçiler, bir yandan da eldiven giyerek sokakları temizlediler. Esnaf ve yurttaşlar da, gerçekleştirilen temizlik kampanyasının halkın bu konuya ilgisini arttırdığını dile getirdiler ve Akdeniz Belediyesi yönetimini tebrik ettiler.

 

“Temizlik bilinç ve farkındalık meselesidir”

 

Sağlıklı ve temiz bir dünya tesis etmek için sadece kurumlara ya da görevlilere değil, aksine bütün insanlığa önemli görevler düştüğüne dikkat çeken Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, temiz bir çevrenin gelecek kuşaklara bırakılacak en önemli miras olduğunu vurguladı. Akdeniz Belediyesi’nin gerek kent merkezinde ve gerekse diğer bütün mahallelerinde rutin temizlik hizmetlerinin yanı sıra kampanya ve etkinliklerle temizlik bilinci oluşturmaya çalıştığının altını çizen Eş Başkan Mutlu, “Ben öncelikle Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışan tüm arkadaşlarıma, emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu kentin temizliği onlardan soruluyor, çünkü bu zor işi onlar başarıyor. Ama onların işinin kolaylaştırılması esnafımızın, yurttaşımızın yani bu toplumun elindedir. Bu kampanya kapsamında biz de elimizdeki broşürlerimizi dağıtarak Silifke Caddesinin sonuna geldik. Gördüm ki aslında şu anda kent merkezimiz tertemiz durumda. Hatta bu duruma esnafımızın da katkısı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle çarşı esnafımıza teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 

Temizlik konusunun toplumsal duyarlılık gerektirdiğine de değinen Eş Başkan Mutlu, “ Bizler köylerimizde, kendi geldiğimiz kırsal bölgelerde yaşarken kendi evimizin önünü, sokağımızı, bahçemizi kendimiz temizliyorduk. Ancak bugün metropol kent yaşamında kapımızın dışı başka birilerine aitmiş gibi davranır olduk. Oysa evimizin önü de bizim evimizdir, önündeki sokak da bizim evimizin ve işyerimizin bir parçasıdır. Bu zihniyetin yerleşmesi için temizlik kampanyası gibi etkinlikleri sürekli yapmamız gerekiyor. Temizlik bir bilinç ve farkındalık meselesidir. Ülkemiz hangi koşullar altında olursa olsun temizlik, göz ardı edilmemesi gereken bir ihtiyaçtır. Ve biz bir arada yaşarken her anlamda temiz bir yaşamı esas almak istiyoruz. Bu farkındalığı yaratmak amacıyla kampanyayı düzenleyen belediye yetkililerine, mahalle muhtarlarımıza ve duyarlı tüm yurttaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.