Hamilelikte Bu Aşıları Yaptırın

 Hamilelikte Bu Aşıları Yaptırın

fft2mm7470825

Gebelik döneminde geçirilebilecek bazı hastalıklar, anne ve bebek sağlığı açısından yüksek oranda risk oluşturabiliyor. Ancak anne adaylarının önemli bir bölümü bebeğin zarar göreceği düşüncesi ile gebelikte aşılanma konusunda çekingen davranıyor.Memorial Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Gökalp Öner, anne adaylarının gebelik döneminde yaptırması gereken aşılar ve aşılar ile ilgili en çok sorulan sorular hakkında bilgi verdi.

KORUYUCU AŞILARI İHMAL ETMEYİN
Gebelik döneminde yapılan aşılar, yaşamı tehdit edebilen önemli hastalıklara karşı koruyuculuk sağlar, anne ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Anne adaylarının;tetanoz, difteri ve boğmacaya karşı aşılanması çok önemlidir. Yenidoğan bebeğin, bağışıklık kazanması için gebeliğin 27-36’ıncı haftasında anne adayının aşılanması gerekir. Bu haftalarda; tetanoz ve difteri toksoidi ile cansız boğmaca aşısı kombinasyonu önerilmektedir. Çünkü bebek doğar doğmaz yapılan aşıların ilk 6 aydaki bağışık etkisi yetersiz kalmaktadır.

DOĞDUKTAN SONRA DA KORUR
Gebeliğin son üç ayında yapılan grip aşısının, bebeğin ilk 6 ayında ateşli solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini %36 oranında azalttığı belirlenmiştir. Aşılanmış anneden doğan bebekler konusunda yapılan araştırmalarda, grip insidansının (nüfusa göre hasta sayısı) %63 azaldığı tespit edilmiştir.

HER AŞI UYGUN DEĞİL
Gebelikte canlı aşı yapılmamalıdır. Canlı aşıların fetusu enfekte etme potansiyeli vardır. Gebelikte yapılamayan; kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği gibi aşılar, doğum sonrasında yapılabilir. Canlı aşı yaptıran anne adayı 4 hafta içinde gebe kalırsa, fetus üzerinde olası etkileri hakkında bilgilendirilmelidir. Canlı aşı yaptırıldıktan sonraki ilk 4 hafta gebelik planlamamalıdır.

HEPATİT VE HPV RİSK GRUBUNDAKİ GEBELERE YAPILABİLİR
HPV ve hepatit aşısı ise gebelikte önerilmemektedir. Ancak yüksek riskli gruptaki anne adaylarının bu aşıları olması gerekir. Eşinde hepatit B olan, ilaç ve madde bağımlıları ile ailede hepatit B enfeksiyonu geçirenanne adayları bu grupta yer almaktadır.Öte yandan kolera, veba ve Japon ensefaliti gibi aşılar inaktive (ölü) aşılar olup ancak yüksek risk durumunda yapılabilir. Antraksa (şarbon) maruz kalmış gebe kadınlara ise aşı uygulanmalı ve 60 gün antibiyotik tedavisi verilmelidir. Zararlı etkisi henüz tespit edilmemiş tüberküloz aşısı da gebelikte önerilmemektedir.

GEBELİK ÖNCESİ DE BAZI AŞILAR GEREKEBİLİR
Gebelik planlayan hastalara MMR ve suçiçeği aşısı yaptırmaları önerilmelidir. Çünkü bağışıklık kazanmış bir anneden plasenta yoluyla bebeğe antikorlar geçmekte, bebek de pasif bağışıklık kazanmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.