“INTERN MÜHENDİSLİK İLE İŞ HAYATINA HAZIR ÖĞRENCİ”

 “INTERN MÜHENDİSLİK İLE İŞ HAYATINA HAZIR ÖĞRENCİ”

torosGünümüzde tecrübenin çok önemli bir unsur haline geldiğine dikkat çeken Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksel Özdemir , “Eskiden sektörler personel alıp kendileri yetiştiriyordu şimdi ise herkes tecrübeli eleman istiyor. Bizim amacımız eğitimin bir kısmını sektörde geçirmek. Gelecek yıl Mühendislik Fakültemizin 4 bölümü 1 yarı yılını tamamen sektörde geçirecek. Öğrenci çalışacak çalışarak uygulamalı olarak öğrenecek. Bu sisteme Intern Mühendislik diyoruz” ifadelerini kullandı.

 Mersin eğitim camiasının yakından tanıdığı, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksel Özdemir, dergimizin ilk sayısında konuğumuz olarak Toros Üniversitesi hakkında röportaj verdi.

Röportajı yapacağımız Rektörlük Kampüsü’ne vardık. Rektör Özdemir, röportaj saatine 5 dakika kadar gecikti. Malüm koca bir üniversitenin rektörü olunca 5 dakikacık gecikmeyi önemsemedik. Fakat Rektör Özdemir bu durumu açıklamak zorunda hissetti. Nedeni büyük bir toplantının uzaması sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bir üniversiteli gencin problemi olduğunu onunla ilgilendiğini söyledi. Şaşırdık. Velev ki görüşmede de olabilir. Röportaj esnasında anlattıklarına kulak verdiğimizde Toros Üniversitesi’nde okumanın ayrıcalığı rektörlük kapısının sonuna kadar açık olduğuydu. Öğrencileri çok seven Özdemir, öğrenciler ile Toros Üniversitesi kampüsü içerisinde sürekli bir arada bulunuyor. Hayatına eğitime adamış olan Özdemir, içindeki öğrenci sevgisini, öğrencilerle birlikte zaman geçirerek hayatına yansıtıyor. Öğrenciler tarafından çok sevilen Rektör Özdemir’e üniversiteli gençler ‘Öğrenci Babası’ olarak hitap ediyorlar. Rektör Özdemir, şiir tutkunu ve doğa fotoğrafları çekiyor. Yazdığı şiirleri öğrencilerine okuyup, onlarla paylaşıyor.

Rota Mersin Dergisi Genel Yayın Koordinatörü Derya Seyitoğlu’nun gerçekleştirdiği keyifli röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Merhaba Sayın Rektörüm, Prof. Dr. Yüksel Özdemir Kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

Hayatımı eğitime adamış bir bireyim. 1994 yılından beri Mersin’deyim. Mersin Üniversitesi’nin kuruluşunda bulundum. MeÜ Gıda Mühendisliği bölümünde 22 yıl öğretim üyeliği yaptım. 2014 yılında emekli oldum. Mesleki eğitimden 1998-2002 yılları arasında iki meslek yüksek okulunda müdürlük yaptım ve mesleki eğitimi çok önemsiyorum. 2002-2010 yılına MeÜ genel sekreteriydim. Gurur duyduğumuz MeÜ’nün bu noktaya gelmesinde bizimde katkımız var. 2014 yılına kadar MeÜ’de Rektör Yardımcılığı görevini yaptım. 2015 yılında Toros Üniversite’sinin Meslek Yüksek Okulu müdürlüğü yaptım. Şuan Toros Üniversitesi’nin rektörlüğünü yürütmekteyim.

Sizi daha yakından tanımak istiyoruz. Soysal hayatta nasıl bir kişiliğiniz var?

 “ÖĞRENCİLER BENİ ‘ÖĞRENCİ BABASI’ OLARAK TANIMLIYOR”

Ben öğrencileri çok seviyorum. Dolayısıyla öğrencilerimle iç içeyiz ve sosyal bir kişiliğim var. Öğrencilerle sohbet ediyorum. Öğrencileri her açıdan motive ediyorum. Öğrencilerim bana sizi ‘öğrenci babası’ olarak tanımlıyoruz diyorlar. Öğrenci babası olarak tanımlanmak beni çok memnun kılıyor. Ben akademik hayatımda öğrenci işlerinden ve topluluklarından sorumluydum. Severek ilgileniyorum. Toros Üniversitesi’ne geldiğimde ilk işim toplulukları biraz daha canlandırmak oldu. Ben her hafta bir fakülteden öğrenci başkanı ile görüşüyorum. Birebir konuşuyorum. İstek ve taleplerini dinliyorum. Bizim kampüsümüz dağınık olmadığı için sürekli öğrencilerle iç içeyim.

“KAPIM ÖĞRENCİLERE HER ZAMAN AÇIK”

Yöneticilerin klasik bir lafı vardır açık kapı diye. Bizim kapımız gerçekten açık, kapımı kapattığımı hiç hatırlamam. Bir öğrenci geliyorsa mutlaka görüşülmesi gerektiğine inanıyorum. Kolay kolay bir öğrenci rektörlüğe çıkmaz buraya kadar gelmişse muhakkak bir problem vardır. Öğrencinin sorunu ne ise mutlaka görüşüp çözmem gerekiyor. Öğrenciye zaman ayırmak gerekiyor.

Öğrencilerle yakından ilgilisiniz ve Sosyal bir kişiliğe sahipsiniz. Hobileriniz var mı?

Yoğun bir iş hayatı sürdürüyorum. Herkesin yoğun bir hayatı var ama bir şekilde sosyal hayat ve hobilerle bunu desteklemeli. Ben buna kişisel olarak inanıyorum. Öğrencilerime ilk sorduğum soru hobisi olan var mı? Mutlaka hobi olması gerekiyor. Günümüzde iletişim çok önemli insanlarla iletişimi arttırabilmek için en kolay keyif aldığınız bir hobiniz olacak. Hobiniz yoksa başarılı olma şansınız olmuyor.

“ŞİİR YAZIYORUM VE DOĞA FOTOĞRAFLARI ÇEKİYORUM”

Şiir yazıyorum ve doğa fotoğrafları çekiyorum. ‘Akdeniz’i Seyre Dalmışım’ isimli şiir kitabım var. Doğa manzaralarını çok seviyorum. Her sabah Viranşehir sahil bandından geçiyorum. 1 yıl boyunca aynı saatte aynı yerden fotoğraf çektim. Deniz, güneş ve bulut temalı fotoğraflar çekiyorum. Geçmişte aşk şiirleri yazdım. Derste öğrencilerime okuyunca öğrenciler çok beğendi ve talep arttı. Öğrenciler ben ne zaman şiir okuyacağım diye beni takip ediyorlardı. Tarih konusuna da ilgiliyim. Öğrencilerin yaşadıkları bölgenin tarihini iyi bilmeleri gerekiyor. Dışarıdan gelen birine yaşadığın kentin tarihini anlatabilmelisin.

Toros Üniversitesi hakkında bilgi alabilir miyiz? Ne zaman Kuruldu? Bölümleri nelerdir?

Toros Üniversitesi 2009 yılında resmi olarak kuruldu. 2010- 2011 yılında öğrenci alarak eğitim-öğretim hayatına başladı. Bu yıl ilk lisans düzeyinde mezunlarımızı vereceğiz. Geçen yıl MYO’dan mezunlarımızı verdik. Yeni bir üniversiteyiz. Güzel Sanatlar Fakültesi,  İktisadi, İdari, Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu, MeslekYüksek Okulu, Yabancı Diller Okulu ve Enstitülerimiz var.

Bölümler hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyiz?

Biz 6 bölümde yabancı dil eğitimi veriyoruz. İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimlerin bütün bölümleri ve Mühendislik Fakültesi 4 bölümü İngilizce hazırlık eğitimi görüyor. Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu bu sene Hemşirelik Bölümü açıldı. Şuan 16 tane programda eğitim-öğretim sürdürüyoruz. Bunların 9 tanesi sağlıkla ilgili. Avrupa standartlarına göre kişi başına düşen sağlık hizmetlerinde geri plandayız. Sağlıkla ilgili eleman açığına ihtiyaç var. Onun için sağlık bölümlerimize ağırlık veriyoruz.

Bölgenin stratejileri açısından lojistik programımız var. Teknik düzeydeki her alanda mesleki elemana ihtiyaç olduğu için biz daha çok teknik düzeyde sağlık, mühendislik ağırlıklı bir üniversiteyiz.

Toros Üniversitesi’nde şuan için kaç öğrenci eğitim-öğretim görüyor?

3100 civarında öğrencimiz var. Bunun 550 tanesi lisansüstü diğerleri ön lisans ve lisanstır. Mühendislik bölümlerinde öğrenci sayımızı bilinçli olarak yüksek tutmuyoruz. Özellikle uygulamalı eğitime önem veriyoruz.

“ÖĞRENCİLERİMİZ SEKTÖRÜN İÇERİSİNDE ÇALIŞARAK EĞİTİM GÖRECEK”

Günümüzde tecrübe çok önemli bir unsur eskiden sektörler personel alıp kendileri yetiştiriyordu şimdi ise herkes tecrübeli eleman istiyor. Bizim amacımız eğitimin bir kısmını sektörde geçirmek. Gelecek yıl Mühendislik Fakültemizin 4 bölümü 1 yarı yılını tamamen sektörde geçirecek. Öğrenci çalışacak çalışarak uygulamalı olarak öğrenecek. Bu sisteme Intern Mühendislik diyoruz. Intern mühendislik yapacaklar.

Uygulamalı eğitimde başarılı olabilmek için kontenjan sayılarımızı kısıtlı tutuyoruz. Öğrenci sayımız 4-5 yıl içerisinde 5000 – 6000 civarına olacaktır. Genel olarak kontenjan sayımız düşük. Bu sayede öğrencilerimiz Toros Üniversitesi’nin imkanlarından daha fazla yararlanıyorlar.

Toros Üniversitesi’nin Burs olanakları nelerdir? Kaç öğrenci burs imkanından faydalanıyor?

Yasal olarak %10 oranında burs veriyoruz. Bunun dışında bölümlerden bölümlere değişen oranlarda bazen %50 oranda burs verdiğimizde oluyor. Bu sene Mühendislik Fakültesinin 3 tane bölümünde ya tam burslu ya da %50 burslu öğrenci okuyor. Tam ücret ödeyen öğrenci sayımız oldukça az. Biz şuan için öğrencilerimizin %37’sine burs veriyoruz. Mersin’de olmamızdan dolayı Mersin’de herhangi bir liseden mezun olan öğrenciye %10 oranında burs imkanı sağlıyoruz. Mersin’de lise okuyan öğrencilerimizi Toros Üniversitesi’ne kazandırıyoruz.

“TOROS OKULLARINDAN MEZUNLARA  %50 İNDİRİM SAĞLIYORUZ “

Ayrıca Özel Toros Okullarından mezun olan öğrencilere %50 oranında indirim sağlıyoruz. Bizim işimiz eğitim. Herkesi eğitime kazandırmayı amaçlıyoruz. Özel Toros Okulları 51 yıllık  köklü bir firmadır. Toros Üniversitesi’ni bu 51 yılın son halkası olarak görüyoruz. Gerçekten okumak isteyen bütün öğrencilerimize kolaylıklar sağlıyoruz. Misyonumuz gereği eğitim-öğretim ile uğraşıyoruz. Köklü bir gelenekten geldiğimiz için eğitim gözüyle bakıyoruz. Ülkemizin ve bölgemizin ekonomik kalkınmasında Üniversitelerin Anayasal misyonunu yerine getirmeyi amaçlıyoruz.

Yurt dışı Eğitim Programınız var mı?

Erasmus Programı var. Öğrencilerimiz 1 yıl boyunca gidip yurtdışında eğitimlerinin bir kısmını görüyorlar sonra geri dönüp burada devam ediyorlar. Ayrıca Erasmus kapsamında Mevlana Programı dahilinde yurtdışında ki Üniversitelerden yabancı öğrencilerimizi konuk ediyoruz. Bizde onlara kendi öğrencilerimizi gönderiyoruz. Bu şekilde yurtdışı eğitim çalışmalarımız oluyor.

Son dönemlerde Toros Üniversitesi gerçekleştirdiği etkinlikler hakkında göz dolduruyor. Toros Üniversitesi’nin etkinlik ve faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Toros Üniversitesi düzenlediği etkinliklerle oldukça sosyal ve faal bir üniversitedir.

Şuan için 10 tane öğrenci grubumuz var. Öğrenci gruplarımızın sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Tiyatro Topluluğundan, Satranç Topluluğuna, Sağlıklı Yaşam Topluluğuna birçok alanda faaliyet gösteriliyor. STK’lar ile ortaklaşa yürüttüğümüz faaliyetlerimiz var. Son olarak  Mersin Rotary Kulübü ile işbirliği içerisindeyiz. Onların kapsamında ‘Liderler Geliyor’ başlıklı bir programımız var. Öğrenci konseyimiz aktif ve çeşitli etkinler düzenliyor. Mayıs Ayı içerisinde 1 hafta boyunca hem kültürel hem de fiziksel etkinliklerimiz öğrenciler arasında devam edecektir.

 Mersin’de Eğitim Sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mersin eğitim sektöründe oldukça başarılı bir şehir. Bir İlin eğitim düzeyini belirlemek için oradan ÖSYM’ye giren öğrencilerin sayısına bakmak lazım. Bizim Mersin olarak oldukça başarılı listelerimiz var. Anadolu Liseleri’nin sayılarının artması genel anlamda eğitime kalite kattı.

Öğrencilerin bulunduğu şehrin dışında Üniversite okuma hevesleri vardır. Bu hevesi normal karşılıyoruz. Toros Üniversitesi’nde %50-55 oranında bölgenin öğrencileri eğitim-öğretim görüyor %40 kısmı ise dışarıdan gelen öğrencilerden oluşuyor. Mersin sosyal ve kültürel açıdan üniversite kentidir.

“BÖLGEMİZDE MESLEKİ EĞİTİM AÇIĞI VAR”

Bölgemizde mesleki eğitim açığı olduğunu düşünüyorum. Bizim bu açığı fırsata dönüştürmemiz gerekiyor. Toros Üniversitesi olarak sektörle iç içeyiz. Önümüzdeki yıl Organize Sanayi Bölgesi’nde Meslek Yüksek Okulu açacağız. Öğrencilerimiz yerinde uygulamalı olarak eğitim görecekler. Makine ile ilgili program açacağız. Bunun bir tarafında Sanayi Yönetim Kurulu ve Sektör temsilcileri olacak. Burslarla yürüyecek olan bir projedir. Amacımız gerçekten sektörün ihtiyaç duyduğu teknik elemanı yerinde eğitmektir.

“MÜFREDATLARIMIZ SEKTÖRLER TARAFINDAN HAZIRLANIYOR”

Biz mesleki alanda sektörlerle birlikte çalışma rotası çiziyoruz. Ders müfredatlarını sektörlerle beraber hazırlıyoruz.2 yıllık Adalet Programımız var. Adalet Programımızda Mersin barosuyla işbirliği yapıyoruz. 2 yılın ders müfredatını, yürütülmesi ve uygulamasını onlar yapıyor.Lojistik Programımızda, aynı şekilde ilgili sektör uygulamasını yapıp hazırlıyor. Grafik programımızda yine aynı şekilde Mersin’de bulunan bütün ajanlarla beraber uygulamalar yapıyoruz. Sektörü bilen sektörde faaliyet gösteren kişiler bizim hocalarımız oluyor.

Toros Üniversitesi’ne ait yurdunuz var mı? Yeni yurtlar yapılacak mı?

150 kişi kapasiteli yurdumuz var. Şuan full dolu durumda. Kredi Yurtlar Kurumu’ndan öğrencilerimiz faydalanabiliyor. Yurdumuz 50. yıl kampüsümüzün içerisinde bulunuyor. Kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu ve buz pateni pistimiz yapılıyor. Önümüzdeki yılarda kampüslerimizi oraya doğru genişleteceğiz. Mersin’de dışarıdan gelen öğrencilerimizin konut konusunda sıkıntı yaşayacaklarını düşünmüyorum. Mersin konut konusundan en şanslı illerden birisidir.

Sayın Rektörüm, son olarak okuyucularımıza söylemek istedikleriniz nelerdir?

Üniversitelerde üretilen bilginin toplumun faydasına olması gerekiyor. Bilgi üretip kütüphane raflarında durmasının hiçbir faydası yok. Bu bilginin topluma yansıması konusunda Rota Mersin Dergisi olarak ara yüz oluyorsunuz. Basının daha fazla ara yüz görevini görmesini istiyoruz. Toros Üniversitesi olarak üniversite faaliyetlerinin topluma aktarılması konusunda ara yüz olduğunuz için teşekkür ederim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.