İzmir’de “Arabadan İn, Bisiklete Bin” Etkinliği

 İzmir’de “Arabadan İn, Bisiklete Bin” Etkinliği

fft31_mf7478265

İzmir’de, trafikte bisikletli, patenli ve tekerlekli sandalyelilerin varlığına dikkat çekmek isteyen bir grup bisikletli, zil çalıp, slogan atarak kentin ana yollarında pedal çevirdi. Sosyal medya üzerinden iletişime geçerek Konak Meydanı’nda bir araya gelen ve kendilerine “Kritik Çoğunluk” ismini veren bir grup bisikletli, zillerini çalarak “Arabadan in, bisiklete bin” sloganları eşliğinde Gündoğdu Meydanı’na kadar tur attı.

Etkinliğe katılan kişilerden Olcay Ormankıran, trafikte bisikletlilerin, patenlilerin ve tekerlekli sandalyelilerin olduğunu gösteren bir eylem yaptıklarını anlatarak, etkinliğin dünyadaki 300 şehirde her ayın son cumartesi günü aynı anda gerçekleştirildiğini söyledi.

Otomobillerin trafiği kilitlediğini, bisikletlerin ise bu sorunun çözümünde devreye girdiğini aktaran Ormankıran, “Bir yerden bir yere giderken bisikletle çok daha kolay yol alıyorsunuz. Bisikletliler trafikte yol alıp, ’Arabadan in, bisiklete bin’ diye çağırıyor. Daha çevreci, daha sağlıklı bir ulaşım yolu olduğunu söylüyoruz. İzmir’de de tüm dünya da aynı anda gerçekleştirilen bu eyleme katkıda bulunmuş oluyoruz” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.