İzmir’de Son 60 Yılın En Kurak Aralık Ayı Yaşanıyor

 İzmir’de Son 60 Yılın En Kurak Aralık Ayı Yaşanıyor

izmir-de-son-60-yilin-en-kurak-aralik-ayi-7979899_x_6169_o

İzmir, son 60 yılın en kurak aralık ayını yaşıyor. Meteoroloji’ye göre ay sonuna kadar yağış yok. Kuraklık tehlikesi devam ederse ekilen tohumlar çürüme riskiyle karşı karşıya kalacak. İzmir Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü’nün tahminlerine göre 25 Aralık 2015 tarihine kadar yağış yok. Bu durum en çok buğday, mercimek ve nohut eken çiftçileri etkileyecek.

ÜRÜNLER ÇÜRÜME RİSKİ ALTINDA

Üretim için büyük önem taşıyan kasım ve aralık yağışlarının düşük kalması sebebiyle tarlada tohum çürüme riskiyle karşı karşıya kaldı. Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ferdan Çiftçi, yağmur yağmaması sebebiyle çok sayıda üreticinin zor durumda olduğunu belirterek, “En çok ihtiyaç duyduğumuz aralık ayında hiç yağış düşmedi. Bu da ekilen tohumların çürüme riskiyle karşı karşıya kalacağını gösteriyor.” dedi.

ÜÇ AYLIK YAĞIŞ ÜÇ GÜNDE DÜŞTÜ

Yağmurların zamanında yağmamasının, üretime ciddi zarar vereceğine dikkat çeken Şube Başkanı Çiftçi, “Can suyu anlamına gelen aralık ayı yağışının hemen hemen hiç yağmaması, ekim yapan çiftçi için oldukça riskli bir duruma yol açabilir. Çiftçinin ektiği tohum, özellikle buğday şu anda toprak altında bekliyor.

İL İL HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN
Eğer yağışlar olmazsa tarlada toprak altındaki tohumlar, çürüme riskiyle karşı karşıya kalabilir.” diye konuştu. İklimlerin değişmesiyle beraber yağış rejiminin de bozulduğuna dikkat çekerek, “Değişen ilkim, yağış rejimlerini de etkiliyor maalesef. Çiftçinin ihtiyaç duyduğu üç aylık yağış, üç günde yağıyor. Bu durum toprağa yarar vermiyor, tam aksine zarar veriyor.” dedi.

“1954’TEN BU YANA BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ”

Meteoroloji uzmanları, aralık ayının ilk yarısının yağışsız geçtiğini, en az 10 gün daha yağış görünmediğini belirtti. 1954’ten bu yana en kurak Aralık ayı olduğuna dikkat çektiler. İzmir’in son 60 yıllık aralık ayı verilerine bakıldığında, metrekareye düşen yağış miktarı 141 kg iken bu yıl hiç yağış düşmedi.

Uzmanlar, “1954 yılından 2014 yılına kadar aralık aylarında İzmir’de metrekareye düşen yağış miktarı, ortalama 141 kg ancak bu yıl sıfır yağış kaydedildi. Böylelikle son 60 yılın en az yağışlı ayı diyebiliriz. En az 10 gün daha yağış görünmüyor” bilgisini verdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.