Kızkalesi, İstanbul Miniatürk’te

 Kızkalesi, İstanbul Miniatürk’te

18468445-4ce6-4d5d-9f61-76718a33fb6aMersin’in önemli tarihi eserlerinden biri olan Kızkalesi, Miniatürk’te yerini aldı.

Aynı zamanda Mersin ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (METAB) Başkanı olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın girişimleriyle Kızkalesi, İstanbul Haliç’te bulunan Miniatürk’te sergilenmeye başlandı.

2003 yılında hizmete giren ve toplam 128 eserin sergilendiği Miniatürk’te, Mersin’e ait hiçbir tarihi ve kültürel eserin yer almaması üzerine harekete geçen Başkan Kocamaz, Mersin’in tanıtılması açısından tarihi bir adım attı ve Kızkalesi Miniatürk’te yerini aldı.

Yılda 1 milyon kişinin ziyaret ettiği ve bunun dörtte birini yabancı ziyaretçilerin oluşturduğu Miniatürk’te, ilk defa Mersin’e ait bir eser sergileniyor.

Gerçek boyutunun 1/25 ölçeğinde küçültülmüş maketi ile Miniatürk’te yerini alan Kızkalesi, ilk olarak 5 dilde, daha sonra da 20 dilde yerli ve yabancı turistlere tanıtılacak.

Miniatürk’ü ziyaret ederek, Kızkalesi maketini inceleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve METAB Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Türkiye’de ve yurtdışında bulunan önemli tarihi ve kültürel eserlerin sergilendiği Miniatürk’te Mersin gibi 10 bin yıllık tarihi geçmişe sahip bir kültür kentinden hiçbir eserin yer almaması üzerine girişimlerde bulunarak, çalışmalarımıza başladık. Başvurumuzu yaparak, gerekli izinleri aldıktan sonra METAB olarak çalışmalarımızı tamamladık ve Kızkalesi Mersin’in ilk eseri olarak sergilenmeye başlandı” dedi.

Mersin’in tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtılmasının çok önemli olduğunu belirten Başkan Kocamaz, “Kentimizin sadece ülkemizde değil tüm dünyada tanıtılması bizim için çok önemli. Miniatürk’ü her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Bu anlamda, Mersin’in tanıtımın yapılması açısından burası doğru bir yer. Bu tanıtımları gerçekleştirmek için Mersin Büyükşehir Belediyesi ve METAB olarak her türlü oluşumda yer alarak, bu tür çalışmalara katkı sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz, Kızkalesi’nin Miniatürk’te sergilenmesinin Mersin için önemli olduğunun altını çizerek, “Mersin’de yer alan diğer tarihi ve kültürel değerlerimizin de burada yer alması ve tanıtılması için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.