KKTC Su Temin Projesi başladı

 KKTC Su Temin Projesi başladı

kktc-su-temin-projesi-aciliyor-6177072Türkiye’den KKTC’ye su taşıyacak proje tamamlandı. Proje, Mersin’de düzenlenen törenle hizmete alınıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Su Temin Projesi Alaköprü Barajı ve KKTC Su Temin Projesi Geçitköy Barajı’nın açılış törenine katıldı. İlk olarak Başbakan Davutoğlu konuştu. Ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı söz aldı. Son olarak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan hitap etti.

“TÜRKİYE BİR OLURSA AŞAMAYACAĞI ENGEL YOKTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Dün gökyüzünde büyük bir başarıya şahitlik etmiştik. bugün de Akdeniz’in altında benzer bir başarının şahitliğini yapmak üzere buradayız. Bu millet, karadan gemileri yürüttü. Bu millet boğazın altından Marmaray’ı inşa etti. Bu millet, şimdi Anamur’dan Kuzey Kıbrıs’a yine denizin altından 107 kilometrelik, hamdolsun su naklini gerçekleştiriyor. Bu millet, önümüzdeki yıl Avrasya tünelini yine boğazın altına inşa ediyor. Bu millet bir olursa, iri olursa, beraber olursa, kardeşçe yürürse, hep birlikte Türkiye olursa aşamayacağı hiçbir engel yoktur.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den Kıbrıs’a su taşıyacak 1.6 milyar liralık projenin açılış töreni Mersin’de yapıldı. Dünyada ilk kez gerçekleşen asrın projesinde vanalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı açılış töreniyle açıldı. Dev açılışın Kıbrıs ayağı için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu helikopterle KKTC’ye geçiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.