Marka Kent Mersin Çalıştayı ve Kalkınma Zirvesi Sona Erdi

 Marka Kent Mersin Çalıştayı ve Kalkınma Zirvesi Sona Erdi

e4c3989c-bc01-4f1a-b100-575f486e1653Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Marka Kent Mersin Çalıştayı ve Kalkınma Zirvesi” sona erdi. Zirvenin kapanış konuşmasını yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Yerel yönetimler, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte sorunları masaya yatırıp çözüm noktasında ortak akıl üretiyoruz” dedi.

Mersin Valiliği himayesinde Mersin Ekonomi Platformu’nun organize ettiği ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Marka Kent Mersin Çalıştayı ve Kalkınma Zirvesi’ne Mersin Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yaptı.

Kent dinamikleri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve gazetecilerin katılımıyla gerçekleşen zirvenin ikinci gününde, Doç. Dr. Mehmet Cihan Yavuz çalıştayı değerlendirdi.

Doç. Dr. Yavuz’un konuşmasının ardından “Mersin’in Sahip Olduğu Değerler ve Bunların Markalaşmaya Katkısı” ile “Markalaşmak İçin Kalkınma, Kalkınma İçin İnovasyon” konulu iki panel düzenlendi.

Gerçekleştirilen panellerin ardından çalıştayın kapanış konuşmalarına geçildi. Mersin Valisi Özdemir Çakacak, çalıştayda ele alınan konuların önemine değinerek, markalaşmanın Mersin’e başta maddi olmak üzere her anlamda avantaj getireceğini dile getirdi. Vali Çakacak, “Markalaşmayı bütüncül olarak ele almalı, ulaşılabilir ve sürdürülebilir hedefler belirlemeli, stratejik planlamalar yapmalı ve yol haritamızı belirlemeliyiz. Birbirinden ayrı ve bağımsız çalışmaları bu tür çalıştaylarda bir arada değerlendirmeliyiz. Mersin’in tüm dinamiklerinin bir araya geleceği bir vakıf kurulmasının tanıtımla ilgili çalışmaları daha yararlı kılacağını düşünüyorum. Emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Çalıştayın verimli geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, burada yapılan değerlendirmelerin hayata geçirilmesi için tüm imkanlarını seferber edeceklerini söyledi.

Başkan Kocamaz, “İnanıyorum ki bu tür toplantılar ile Mersin’in bileşenlerinin, Mersin’in hafızalarının bir araya gelmesi ve Mersin ile ilgili kaygıların ve çözüm yollarının masaya yatırılması hepimiz açısından çok önemli. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Mersin’in tanıtımına ve hak ettiği yere gelmesine yönelik her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

30 Mart 2014’te göreve gelmelerinden bu yana Mersin’de oluşan hareketliliğe de değinen Başkan Kocamaz, “Bütün sivil inisiyatif ve üniversiteleri bir araya getirerek, Mersin’in problemlerini masaya yatırıp çözüm noktasında ortak akıl oluşturma gayreti ile hareket ediyoruz. Bu anlamda Suriyeler Çalıştayı, Mersin imar planı, trafik sorunu ve istihdamla ilgili çalıştaylar ve yapılan toplantılarda herkesin rol almasını, bu toplantılara katılmasını özellikle rica ettik. Sivil toplum kuruluşları ile diyaloğumuzu geliştirerek, Mersin’i hep birlikte sahiplenmek ve bu aidiyet duygusunu Mersin’deki tüm insanlarımıza yaymak için yoğun bir gayret içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Kapanış konuşmalarının ardından plaket töreni gerçekleştirildi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a plaketini Mersin Ekonomi Platformu Başkanı Ferudun Gündüz takdim etti. Vali Çakacak ve Başkan Kocamaz, katılımlarından ve katkılarından dolayı katılımcılara plaketlerini verdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.