Mersin Barosu Başkanı Antmen: Can Evimizden Vurulduk

 Mersin Barosu Başkanı Antmen: Can Evimizden Vurulduk

rusya-krizinin-en-cok-vuracagi-illerden-biri-7927954_oMersin Baro Başkanı Avukat Alpay Antmen, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi kaybetmenin acısını yaşadıklarını belirterek, “Cumartesi günü can evimizden vurulduk. Bir baro başkanı sokak ortasında, ister ‘çatışma ortasında kaldı, hayatını kaybetti’, ister ‘insafsızca infaz edildi, katledildi’ deyin, acımız büyük” dedi.

Mersin Baro Başkanı Avukat Alpay Antmen, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi kaybetmenin acısını yaşadıklarını belirterek, “Cumartesi günü can evimizden vurulduk. Bir baro başkanı sokak ortasında, ister ‘çatışma ortasında kaldı, hayatını kaybetti’, ister ‘insafsızca infaz edildi, katledildi’ deyin, acımız büyük” dedi.

Mersin Baro Başkanlığı’nın 91’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle Başkan Alpay Antmen, Yardımcısı Sami Dündar, Sayman İlkay Şahin ile üyeler Ali Çağman, Bilgin Yeşilboğaz ve Gazi Özdemir ile birlikte Gökdelen Hizmet Birimi’nde basın toplantısı düzenledi. Alpay Antmen, Türkiye’de hukukun üstünlüğü ilkesinin yerleşmesi, insan haklarının sağlanması ve halkın hak mücadelesinde yalnız yürümemesi için çalıştıklarını söyledi.

ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi nedeniyle kuruluş yıldönümü kutlama etkinliklerini iptal ettiklerini dile getiren Antmen, kuruluş yıldönümlerini Elçi’ye adadıklarını, ifade etti. Antmen, şunları söyledi:

“Mersin Barosu’nun kuruluşu yıldönümünü Tahir Elçi’ye adamak istiyorum. Tahir Elçi’yi, sadece bir tartışma programında topluma bir mesaj vermeye çalışırken kullandığı bir cümleyi cımbızlayarak tanıyamazsınız. Tahir Elçi, hayatını insan hakları mücadelesine vermiş, bütün söylemleri barış ve kardeşlik olan, asla silahlı mücadeleye onay vermeyen, terörün her türlüsüne karşı, insan hayatını her şeyden üstün tutan gerçek bir demokrat insandı. Konuşmasından sonra bazı kesimlerce siyaseten linç edildi. Normaldir; siyasi olarak her şey olabilir, her tür fikri eleştirebilirsiniz, fakat bu siyaseten linç hayatına son vermeye kadar, bunun çığırtkanlığını yapmaya varana kadar devam etti. Tarih, bu günleri Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yazacaktır.”

“CİDDİ SIKINTILAR ÇIKACAK”

Rusya ile Türkiye arasındaki uçak krizine de değinen Antmen, krizden en çok etkilenecek illerden birinin Mersin olduğunu söyledi. Antmen, “Özellikle narenciye ve nakliye sektörlerinde hukuken çok ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Mersin’de iflaslar başlayabilir çünkü borçlar ödenmeyince, zincirleme olacaktır. İcra daireleri dolup taşacaktır” diye konuştu.

Gazeteciler Can Dündar ile Erdem Gül’ün tutuklanmasına da değinen Antmen, tutuklamaların değil basına ülkeye gözdağı anlamına geldiğini söyledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.