Mersin Büyükşehir’de ‘Etek’ ve ‘Bıyık’ Genelgesi

 Mersin Büyükşehir’de ‘Etek’ ve ‘Bıyık’ Genelgesi

indirMersin Büyükşehir’de ‘Etek’ ve ‘Bıyık’ Genelgesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi’de yayınlanan kılık kıyafet genelgesinde erkeklerde bıyık, kadınlarda etek boyuna sınırlama getirildi.

Belediye Başkanlığı İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı’nca, Genel Sekreter Haluk Tunçsu imzasıyla 9 Ekim’de yayınlanan ‘kılık kıyafet’ konulu genelge ve yönetmelikte erkeklerin favori ve bıyık uzunlukları belirlenirken, ‘kadınların da kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giymesine yasak’ getiriliyor. Kadınlar için ‘etek boyunun dizden yukarı ve yırtmaçlı olamayacağı’ kuralı da genelgede yer aldı. Yönetmenlikte ‘tek tip’ kıyafetin çalışanlar için daha uygun olacağı ifade ediliyor. Genelgede ayrıca erkeklerin bina içinde başlarının daima açık bulundurulması gerektiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Bıyık tabi olarak bırakılır ve tabi olarak üst dudak boyunu geçmez. Alt uçları dudak hizasında kesilir. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir. Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.