Mersin – Okulda Klasik Müzik Resitali

 Mersin – Okulda Klasik Müzik Resitali

mersin-okulda-klasik-muzik-resitali-8172607_x_300

Okulda klasik müzik resitali

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), geleceğin sanatçı ile genç dinleyicilere ulaşmak için düzenlediği eğitim etkinliği kapsamında lise öğrencileri ile bir araya gelerek konser verdi.

Merkez Toroslar İlçesi Kurdali Mahallesi’ndeki Eyüp Aygar Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen ve Okul Müdürü Cahit Özdemir, öğretmen ve öğrencilerin hazır bulunduğu etkinlikte Piyanist Ahad Asker yönetiminde soprano Pınar Olgun Güven, Burcu Özdoğan, tenor Orhan Güllüler ve bas sanatçısı Serkan Sevinç sahne aldı. Etkinlik öncesi konuşan Müdür Özdemir, birçok kimsenin evinde, sokakta alışık olmadığı bir tarzın okulda icra edilmesinin sevindirici olduğunu belirterek, sanatçılara ve MDOB yönetimine teşekkür etti. Ardından söz alan piyanist Ahad Asker, sanatçılar olarak alkışların kendilerini motive ettiğini ifade ederek, MDOB olarak davet edilen her yere ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. 24 yıldır kentte sanatsal olarak hizmet ettiklerini vurgulayan Asker, “Her zaman güzel alkışlarınız bizleri çok güzel yerlere götürdü. Çünkü biliyorsunuz sanatçının en büyük ödülü alkıştır. MDOB 1992 yılında kuruldu. Önümüzdeki yıl 25’nci yılımızı kutlayacağız. MDOB, Türkiye’deki 6 Devlet Opera ve Balesi’nden biridir. Buraya gelişimizin amacı siz gençleri klasik müziğe alıştırıp, tanıştırmaktır. Sanat, özellikle müzik insan hayatında önemli bir yer tutuyor. Bu etkinliği dinledikten sonra bizi unutmayacaksınız. İçinizden biri sanatçı olursa bu toplum için büyük bir kazanç olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından gerçekleşen etkinlikte piyanist Ahad Asker eşliğinde soprano Pınar Olgun Güven, Burcu Özdoğan, tenor Orhan Güllüler ve bas sanatçısı Serkan Sevinç sahne alarak, ünlü bestecilerin eserlerinden bazı bölümler seslendirdi. Asker, konserde verilen arada ise insanın ve müziğin insan yaşamında büyük bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, derslerden sıkılan her öğrenciye mutlaka klasik müzik dinlemeleri tavsiyesinde de bulundu.

Etkinliğin sonunda okul müdürü Özdemir, sanatçılara teşekkür ederek çiçek verirken günün anısına çekilen hatıra fotoğrafıyla etkinlik sona erdi.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.