Mersin Sanayisi’ne Yatırım

 Mersin Sanayisi’ne Yatırım


img1Mersin Sanayisi’ne Yatırım

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde kuru gıda temizleme makineleri üreten AKY Technology, 20 milyon TL’lik yatırımla 300 kişinin çalıştığı fabrika açtı. Yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan fabrikada 200 çeşit eleme, temizleme, paketleme makineleri üretilecek.

Fabrikanın açılışına Mersin Valisi Özdemir Çakacak, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksel Özdemir, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli, sanayiciler ve işadamları katıldı.

Açılışta konuşan AKY Technology İcra Kurulu Başkanı Gökmen Akyürek, Türkiye’de bakliyatın merkezinin Mersin olduğunu ifade ederken, fabrikaları ve yeni geliştirdikleri makineleri ile şehrin ekonomisine daha çok katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Yola çıkarken her iki ayda bir yeni teknoloji sözü verdiklerini vurgulayan Akyürek, “Teknolojinin gelişiminin sonu yok. Yüzde 100 yerli sermaye ile makineler üretmeye devam edeceğiz. Türkiye’de eleme makinesi yapan ilk isimlerden biri olan babam Sabahattin Akyürek’ten aldığım bayrağı 16 senedir taşımaya çalışıyorum. 25 bin metrekare alanda 300 çalışanımızla sektördeki yerimizi aldık. Büyük hedeflerimiz var. Hizmet alanımız geniş ve daha da genişleyecek. Dünyanın sayılı markaları arasına girmeyi hedefliyoruz” dedi. Yeni makineleri hakkında da bilgi veren Akyürek, şunları kaydetti: “Yeni ürünlerimiz AKY mühendisleri tarafından geliştirilen Excell Combo ve Excell Turbo. Excell Combo, bakliyat ve hububatı hem temizliyor hem de boylayabiliyor. Excell Turbo ile de iki kere temizlik yapılabiliyor. Bu iki makinemiz dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.”

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli ise şunları söyledi:

“Bize yatırım yapan firmalarımız güç veriyor. Türkiye ve dünya bakliyat pazarına yenilikleri ve çözüm odaklı hizmetleri ile iz bırakmayı hedefleyen bu tesisi bölgemize kazandırarak Mersin’in istihdamına katkı sunan Sabahattin Akyürek ve Gökmen Akyürek başta olma üzere AKY Tecnology ailesini tebrik ediyorum. Sanayicilerimizin ülkemizin içerisinde bulunduğu bütün zor şartlara rağmen üretme, istihdam yaratma ısrarını sürdürmesi bizler gelecek adına umutlandırıyor.” Vali Çakacak da yaptığı konuşmada, sahip olduğu potansiyel ve dinamiklerle Mersin’in ülkenin en önemli kentlerinden biri olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Biz, Valilik ve Çukurova Kalkınma Ajansı olarak sanayicilerimize ve üreticilerimize her zaman destek olmaya devam edeceğiz. Kurulan her yeni tesis, yaptığı istihdam ve üretimle ülkemizin geleceğine, huzuruna ve barışına yapılacak katkı demektir. Bu ve benzeri tesislerin artarak çoğalmasını temenni ederken, tesisin ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.