Sünnetin Travmasından Korumak İçin Kitap Yazdı

 Sünnetin Travmasından Korumak İçin Kitap Yazdı

cocuklari-sunnetin-travmasindan-korumak-icin--7949104_x_oMersin’de görev yapan Klinik Psikolog ve Cinsel Terapist Yaşam Yanardağ Çelik, ‘Nasıl Sünnet Oldum?’ isimli kitap yazarak çocuklara sünneti anlattı.

Mersin’de görev yapan Klinik Psikolog ve Cinsel Terapist Yaşam Yanardağ Çelik, ‘Nasıl Sünnet Oldum?’ isimli kitap yazarak çocuklara sünneti anlattı. Yaşam Yanardağ Çelik, sünnetin doğru yöntemlerle ve zamanında yapılmaması halinde çocuklarda derin travmatik izler bırakacağını belirtirken, bu sürecin çocuklara doğru aktarılması amacıyla kitap yazdı. Çocukların 2- 6 yaşında arasında sünnet olmasının travma görülmesine neden olabileceğini ifade eden Çelik, doğru aktarılmayan sünnet hikayelerinin travmaya dönüşmesi durumunda çocuklarda telafisi zor özgüven problemine ve kaygı bozukluğuna yol açabileceğini söyledi. Bu travma onların yetişkinlik yaşamını, yetişkinken yaşayacakları cinsel hayatı bile olumsuz etkileyebileceğine dikkat çeken Çelik, şöyle konuştu: “Nasıl ve nerede yapıldığı, çocuğa nasıl aktarıldığı çok önemli. Sosyal medya üzerinden pek çok erkek çocuğunun sünnetle ilgi travmatik videolarını görüyoruz. Küçük bir çocuğa bunun onun sağlığı için gerekli olan bir işlem olduğunu anlatmak yerine birazda geleneksel yaklaşımla ‘Ucundan azıcık’ gibi esprilerle veya çocuğu ürkütecek şeylerle yaklaşıldığında çocuk bu olaydan ısrarla kaçmak istiyor. Bu sünnet hikayesi her erkek için değilse bile pek çoğu için travmaya dönüşebiliyor.”

Uzmanların 2-6 yaş arası sünnet yapılmasını önermediklerini hatırlatan Çelik şöyle devam etti:

1 VEYA 6 YAŞ SONRASI UYGUN

“Bu yaşlarda tam olarak soyut düşünmeyi öğrenememiş olan erkek çocuğa onun uzvunun bir kısmının gideceğini anlatmak çok zor. Bu tamamen uzvunu kaybedebileceği ile ilgili bir inanç oluşturmasına sebep oluyor ve bu da çocuk için çok ağır bir travmaya dönüşüyor. Özellikle 1 yaş civarında olabilir veya 6 yaşından sonra artık gerçekten bir şeyleri anlamaya başladıktan sonra tam olarak nasıl bir şey olduğu anlatılarak çocuğun bu süreci yaşaması sağlanabilir. Diğer türlü o aradaki dönemde tam olarak idrak edemediği için korkularını da yönetemeyecektir çocuk. Erkek cinsel işlev bozukluğunda sünnet hikayesinin çok önemli bir yer tuttuğuna inanıyorum. Çocuklar hikaye yoluyla çok daha kolay öğrenir. Bu nedenle sünnetle ilgili bir hikaye neden olmasın diye düşündüm. Amacım özellikle babaların erkek çocuklarıyla bu anlamda doğru diyalog kurarak ulaşmalarını sağlamak.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.