Mersin’de CHP ve STK’lardan Alternatif 29 Ekim Kutlaması

 Mersin’de CHP ve STK’lardan Alternatif 29 Ekim Kutlaması

mersin-de-chp-ve-stk-lardan-alternatif-29-eki-7826599_x_oCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı, bu yıl da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bazı sivil toplum örgütleri ve Vatan Partisi ile birlikte alternatif bir kutlama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı, bu yıl da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bazı sivil toplum örgütleri ve Vatan Partisi ile birlikte alternatif bir kutlama yaptı. CHP Mersin milletvekilleri ve çok sayıda partili, Cumhuriyet Meydanı’na yürüyerek, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

CHP il binası önünde toplanan çok sayıda partili, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen resmi törenin sona ermesinin ardından büyük bir Türk bayrağı ve Atatürk posteri açarak yürüyüşe geçti. Ellerinde Türk bayraklarıyla İstiklal ve Sakarya caddelerini takiben Cumhuriyet Meydanı’na ulaşan partililere, CHP Mersin Milletvekilleri Hüseyin Çamak, Aytuğ Atıcı ve Fikri Sağlar ile İl Başkanı Abdullah Özyiğit de eşlik etti. CHP’liler, Cumhuriyet Meydanı’nda Vatan Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği üyeleriyle birleşti. Alternatif kutlamada, CHP İl Başkanı Özyiğit ile dernek başkanları Atatürk Anıtı’na çelenk sunup saygı duruşunda bulunarak, İstiklal Marşı’nı okudular.

Daha sonra bir konuşma yapan Özyiğit, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusa armağan ettiği cumhuriyetin 92. yıl dönümüne ulaşmanın sevincini yaşadıklarını söyledi. “Bugün bizim en büyük bayramımız, kutlu olsun” diyen Özyiğit, Türk milleti açısından cumhuriyetin, sadece bir rejim biçiminin adı olmadığını vurguladı. Özyiğit, “Türk ulusu açısından cumhuriyet, var olmanın, bağımsızlığın, refahın, akılcılığın, özgürlüğün, çağdaşlığın ve barışın simgesidir. Atatürk ve dava arkadaşları, memleketi düşman işgalinden kurtardıktan sonra 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etti. Var olma hakkını şanlı bir Kurtuluş Savaşı ile kazanan Türk ulusu için yeni ve aydınlık bir sayfa o gün başladı. Türk ulusu, cumhuriyeti ve cumhuriyetin kazanımları olan bağımsızlığı, laikliği, demokrasiyi, yargı bağımsızlığını, basın özgürlüğünü, çağdaşlığı kolay elde etmedi, kolaylıkla da bu değerlerinden vazgeçmeyecek. Atatürk’ün, ‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ sözünden esin alarak cumhuriyetimizin değerlerini ve kazanımlarını korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak için görevimizin başındayız” dedi.

Alternatif kutlama, dernek başkanlarının yaptığı konuşmaların ardından olaysız sona erdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.