Mersin’de ‘Özgecanlar Ölmesin’ Diye Şoförlere Eğitim

 Mersin’de ‘Özgecanlar Ölmesin’ Diye Şoförlere Eğitim

mersin-de-ozgecanlar-olmesin-diye-soforlere-e-7763807_x_oMersin’de ‘Özgecanlar Ölmesin’ Diye Şoförlere Eğitim

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ardından gündeme gelen toplu taşıma araçlarının şoförlerine yönelik ilk eğitime başlandı.

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ardından gündeme gelen toplu taşıma araçlarının şoförlerine yönelik ilk eğitime başlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Mersin Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Toplu Taşıma Aracı Kullanım Kursu’nun ilk etabına 120 toplu taşıma aracı şoförü katıldı. 5 gün sürecek olan kursa şoförlere davranış bilgisi, diksiyon, ileri ve güvenli sürüş teknikleri, trafik kuralları ve cezalar, yolcu taşımacılığı, acil kurtarma ve ilkyardım, yol ve trafik bilgisi eğitimleri verilecek.

KÖTÜ İMAJ SİLİNECEK

Verilen eğitimle, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın bir minibüste hunharca katledilmesinin ardından, toplu taşıma aracı şoförlerine yönelik oluşan olumsuz düşüncelerin yok edilmesini hedeflediklerini kaydeden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz, “Mersin’de yaşanan o kötü hadise, insanların tasvip etmediği ve ürkerek, titreyerek anlattığı hadise Mersin’in imajında derin yaralar açtı. Bu yarayı kapatmak sizin elinizde. Mesleğini kötü gösterenleri bir şekilde dışlarsa bu meslek yücelir. Bu sizin ekmek kapınız ve burada verilen dersleri özümsemeniz, bunu hayat biçimi haline getirmeniz çok önemli. Zaman zaman şoförlerimizin uygunsuz kıyafetlerle dolaştığı, saçının sakalının birbirine karıştığı, elinde cep telefonu ile araç kullandığı şikayetlerini alıyoruz. Herkes sürücü belgesine sahip ama herkes şoför değil” dedi.

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı ise, “Geçtiğimiz yakın zaman içerisinde maalesef mesleğimizden bahsetmekten hicap duyduğum, bir ahlaksızın neden olduğu tüm halkımızın içini acıtan acı bir olay yaşadık. Bu fevkalade üzücü olayın ardından, Türk halkının içini acıtan bu tür olayların bir daha yaşanmaması için nelerin yapılması gerektiğini konuştuk. Bir çok ilde uygulanmakta olan sertifikalı toplu taşıma sürücülüğünün Mersin’de de uygulanması konusunda fikir birliği yaptık” diye konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.