Nazım Hikmet 114’üncü Doğum Gününde Anıldı

 Nazım Hikmet 114’üncü Doğum Gününde Anıldı

fft31_mf7518548

Nazım Hikmet 114’üncü doğum gününde, büyük aşkı Vera Tulyakova’nın kızı Anna Stepanova ve ailesinin de katıldığı Tarabya sahilinde düzenlenen törenle anıldı.
Nazım Hikmet 114’üncü doğum gününde anıldı
Rutkay Aziz, Tarık Akan, Müjdat Gezen, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de aralarında bulunduğu katılımcılar, Nazım Hikmet’i İstanbul Boğazı’na karanfil atarak andı. Tören sonrası Anna Stepanova ve beraberindekiler, bir tekneye binerek sembolik olarak Nazım Hikmet’in Türkiye’den kaçtığı rotadan Karadeniz yönüne doğru bir süre seyir ettiler.
Tarabya Sahili’nde saat 11.00’de başlayan törende Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, “Hürriyete, demokrasiye, barışa hasret olduğumuz şu günde onu yürekten selamlıyorum. Neredeyse her gün bir tutukevine dönen bu güzelim Türkiyemizde bir büyük selamı da Silivri’deki, Can’a ve Erdem’e, bir hürriyet şairinin doğum gününde gönderiyorum” dedi.

ANNA STEPANOVA: RUSLAR DA TÜRKLERİ ÇOK SEVİYOR
Rusça, tercüman aracılığı ile konuşan Anna Stepanova da, “Nazım Hikmet burada doğmuş, buradan ayrılmış bizim ülkemize gelmiş. Bundan 24 yıl önce annem Vera buradaydı. Sizlerle birlikteydi. Onun için ben çok memnunum. Nazım Hikmet’i bizler çok seviyoruz. İlişkilere bakmamak lazım. Ruslar da, Türkleri çok seviyor. Eninde sonunda, tekrar eski güzel günlerimize döneceğiz. Bunun umuduyla yaşıyoruz. Ruslarla Türkler yine tekrar bir arada Nazım Hikmet’le birlikte yollarına devam edeceklerdir” dedi.

NAZIM HİKMET’E MEKTUPLAR STANDI
Nazım Hikmet’in doğum günüde bir araya gelenler, açılan standa Nazım Hikmet’e mektup yazıp, temsili posta kutusuna bıraktılar.
Bu arada, Anna Stepanova kızı, damadı ve torunu ile saat 18.00’de Şişli Belediyesi tarafından Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi’nde yaptırılan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nin açılışına katılacak. Beyoğlu’ndaki binasından geçtiğimiz yıl tahliye edilen Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı bu binaya taşınmıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.