PKK Fatihpaşa Camii Yaktı

 PKK Fatihpaşa Camii Yaktı

i (1)Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen ve yangına neden olan saldırıda kentteki ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa Camii kullanılamaz hale geldi.Terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonların düzenlenmesi için 2 Aralık’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilen 6 mahalleden biri olan Fatihpaşa Mahallesi’ndeki Fatihpaşa Camii’nde (Kurşunlu Camisi), teröristlerce atılan el yapımı patlayıcı nedeniyle çıktığı tahmin edilen ve kısa sürede büyüyen yangın nedeniyle oluşan tahribat yasağın dün saat 23.00’te kaldırılmasıyla ortaya çıktı.Yasağın son bulmasının ardından evlerinden çıkan vatandaşlar, tarihi camiye gittiklerinde tahribatı gördüklerinde üzüntü yaşadı.
Yangında caminin orijinal kapısı tamamen yanarken, altın varaklı minberi de kullanılamaz hale geldi.Tavanı tamamen yanan, camları kırılan pencereleri büyük zarar gören camide, bazı Kur’an-ı Kerim ile eşyalarda da hasar oluştu. Caminin giriş kısmındaki yolda, teröristler tarafından döşenen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu büyük bir çukur oluştuğu görüldü.
Sadece minaresinin etkilenmediği saldırıda dış duvarlarında uzun namlulu silah ve roketle gerçekleştirilen saldırıların izlerini taşıyan caminin içinin, imam odası, daha önce medrese olarak kullanılan bölüm de tamamen yanarak kullanılamaz hale geldiği dikkati çekti.İlçedeki vatandaşlar tarihi camiyi kullanılamaz hale getiren saldırıyı gerçekleştiren teröristlere tepkili.Vatandaşlardan Ş.G, tarihi caminin son halini görünce gözlerine inanamadığını söyledi.
“Yıllarca bu mahallede oturmamıza rağmen böyle bir rezalet görmedik. Tarihi camiyi ne hale getirmişler? Gördüğümüz manzara karşısında hayrete düştük” diyen Ş.G, duydukları üzüntüyü dile getirdi.
Ş.G, saldırılarda evlerin de harabeye döndüğünü vurgulayarak, insanların evlerini bu nedenle kullanamadığını aktardı.
Mağdur olduklarına işaret eden Ş.G, yaşanan olayların son bulmasını istediklerini sözlerine ekledi.Teröristler, 1516-1521 yıllarında dönemin Diyarbakır Valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve kubbelerinin kurşunla kaplı olması nedeniyle “Kurşunlu” diye de anılan, Diyarbakır’daki ilk Osmanlı eseri camiye bir süre önce de uzun namlulu silahlarla ateş açmış, saldırıda caminin kapı, duvar ve camları zarar görmüştü.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.