PROJENİN MİMARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DIR

 PROJENİN MİMARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DIR

yusufyılmazMüstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mersin Şube Başkanı Yusuf Yılmaz, ‘KKTC Su Temin Projesi’nin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mersin’e gelişin değerlendirdi.

Dünyada ilk kez uygulanan, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte askıda borularla 80 kilometre uzunluktaki ‘KKTC Su Temin Projesi’nin açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Mersin’de yapıldı.

Asrın Projesi olarak da adlandırılan Projenin açılışında önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mersin’e gelişini değerlendiren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mersin Şube Başkanı Yusuf Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) su ihtiyacını karşılamak üzere 2011 yılında yapımına başlanan ve ‘asrın projesi’ olarak adlandırılan ‘KKTC Su Temin Projesi’nin mimarının Erdoğan olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde temeli atılan proje ile yavru vatana can suyu temin edileceğine vurgu yapan Yılmaz, “Ben başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çünkü asrın projesi olarak da adlandırılan bu proje ile Anadolu’nun suyu KKTC’ye ulaşacak. Bu sayede de yavru vatandaki çorak araziler tarım arazilerine dönüşecek ve KKTC’de tarım önemli bir yere sahip olacak” dedi.

TÜRKİYE İLE KIBRIS HİÇBİR ZAMAN AYRILAMAZ
Mersin’in Anamur ilçesindeki Alaköprü Barajı’ndan Girne’deki Geçitköy Barajı’na su taşıyacak olan bu projenin dünyada bir ilk olduğuna da vurgu yapan Yılmaz, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakınımız bizzat Mersin’e gelerek bu projeye ne kadar önem verdiklerini birkez daha göstermişlerdir. Türkiye ile KKTC arasında dünyada benzeri olmayan muhteşem bir su köprüsü kurulacak ve bu proje ile dünyaya Türkiye ile Kıbrıs’ın hiçbir zaman ayrılmayacağı mesajı net olarak verilecek. Ayarıca Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da barış ve kardeşliğin hakim olduğu bir dünya dileklerinde bulunması da bu projenin önemini birkez daha ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.