Roboski’de Yaşamlarını Yitiren 34 İnsan Anıldı

 Roboski’de Yaşamlarını Yitiren 34 İnsan Anıldı

4949db2b-2375-4a36-ab2b-9a8997ebab11

Roboski’de, 28 Aralık 2011 tarihinde, savaş uçaklarından atılan bombalarla yaşamlarını yitiren 34 insan, Akdeniz Belediyesi Çocuk ve Gençlik Danışma Merkezi’nde eğitim gören gençlerin düzenlediği etkinlikle anıldı.

Şırnak – Roboski (Uludere) Katliamı’nın üzerinden tam 4 yıl geçti. Ancak acı ve öfke en taze haliyle Roboskili ailelerin ve yakınlarının yüreğinde halen duruyor. Çünkü aradan geçen 4 uzun yıla rağmen, katliamda sorumluluğu olan ve emri veren hiç kimse yargı önüne çıkarılmadı, adalet yerini bulmadı. Roboski katliamının 4’üncı yılında, savaş uçaklarının bombalaması sonucu yaşamlarını yitiren 34 insan, Akdeniz Belediyesi’ne bağlı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk ve Gençlik Danışma Merkezi’nde, üniversite sınavlarına hazırlanan gençler tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

Roboski katliamını yansıtan fotoğrafların da sergilendiği etkinliğe, Gençlik Merkezi’nde eğitim gören gençlerin ve öğretmenlerin yanı sıra, Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Bedrettin Gündeş, Kültür-Sosyal İşler Müdürlüğü yetkilileri, aileler, yerel sanatçılar ve belediye çalışanları da katıldı. Katliamda yaşamını yitiren, tek amaçları ekmek parası kazanmak olan köylülerin hayat hikâyesini ve zorlu yaşam koşullarını anlatan, katliamdan sonra ise Roboskili ailelerin, anne-baba, eş ve kardeşlerin yaşadığı dramı, tarifsiz acıyı ve öfkeyi yansıtan, İHD ve Mazlum-Der imzalı filmin gösterimi sunuldu. Anmada, Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol, Behzat Özen gibi kolluk kuvvetlerinin şiddetinde yaşamlarını yitiren küçük çocuklar da unutulmadı.

Merkezin öğretmenlerinden Ahmet Eren Dündar, etkinlikte Kürtçe yaptığı konuşmada, Roboski’de yaşamlarını yitiren tüm insanları saygıyla andıklarını ifade etti. Dündar şöyle konuştu: “Değerli bir şair şöyle diyor… Cumhuriyet isterse, tüm karanlıklar aydınlanır. Fakat gerçek bu değildir. Bugün çocuklarımız öldürülüyor, evlerimiz yıkılıyor, ocaklarımız sönüyor. Kürtlerin tarihi, Diyarbakır’da gün gün yakılıyor. İşte Roboski’yi iyi anlamak için bu gerçekleri anlamak gerekir. Çok gerilere gitmeye gerek yok. Kitlesel katliamlar tarihine bakalım. Roboski katliamı daha dün gerçekleşti ve bugün devam ediyor. Roboski; bugün Nusaybin’de, Sur’da, Cizre’de, Dargeçit, Mersin ve Amed’de devam ediyor. Bombalar atılıyor, çocuklar, gençler, anneler katlediliyor. Cenazelerimiz günlerce sokaklarda kalıyor. Cenazelerimizi almamıza, toprağa vermemize izin vermiyorlar. Bundan dolayıdır ki Roboski’nin yarası, acısı hiç kapanmadı, kapanmayacak. Roboski’nin katilleri ise katliamlarına devam etmektedirler.”

Dündar’ın konuşmasından sonra, Roboski’de, 28 Aralık 2011 tarihinde, savaş uçaklarından atılan bombalarla paramparça edilerek öldürülen 34 masum insanın katledilişinin yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinliği, Roboski’yi anlatan Kürtçe şiirler ve Koma Maper’in söylediği Kürtçe ve Türkçe ezgilerinin ardından sona erdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.