Salt, “Mersin’de Salt Cam Olarak İlkleri Yaptık”

 Salt, “Mersin’de Salt Cam Olarak İlkleri Yaptık”

saltcamMekin Merter Salt’ı tanıyorum diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu röportajdan önce bizde tanıyoruz diyorduk fakat yanıldık. İş dünyasının ve siyasi erkânın yakından bildiği Mekin Merter Salt’la röportaj yapmaya karar verdik. Dergimizin ilk sayısına konuk olmasını istediğimizde bizdeki heyecanı da görüp kabul etti. Salt Cam Yönetim Binası’na davet ederek buluşma saati verdi. Randevu verdiği zaman sabahın erken saatleriydi. Bizim röportajda öğrenmek istediğimiz başarının sırrını açıklıyor gibiydi. Erken kalkanın yol aldığını gözlerimizle görmüş olduk. Enerjisi ve fit görüntüsüyle hemen keyifli bir sohbete başlayan Salt, çevresine ilham veren iş hayatı ve sosyal yaşamını Rota Mersin Dergisi’ne anlattı.

İş hayatınızda başarılı olmak istiyorsanız bu röportajı okumanızı tavsiye ediyoruz. Genç girişimcileri önemseyen Salt, başarı dolu hikayesinden kesitleri bizimle paylaşarak gençlere ışık tutmayı da ihmal etmedi.

Rota Mersin Dergisi Kurucusu Serkan Kılınç ve Derginin Genel Yayın Koordinatörü Derya Seyitoğlu, Salt Cam Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mekin Merter Salt’a iş hayatını, bilinmeyen yönlerini, hobilerini ve genç girişimcilere önerini sordu.

 Merhaba Mekin Bey, klasik bir soruyla başlayalım. Sizi tanıyalım, Mekin Merter Salt kimdir?

Merhaba, Kahramanmaraş’ın Elbistan kazasından 1957’de Mersin’e yerleşen ve cam işiyle uğraşan Mehmet Galip Salt’ın oğluyum. 1963 yılında Mersin’de doğdum. Ortaokuldan sonra İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi’nde okudum. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde proje mühendisliği yüksek lisansı yapıp 1992 yılında Mersin’de dönen bir mühendisim.  Salt Şirketler Gurubu’nun ortaklarındanım. MÜSİAD Mersin kurucularındanım ve bir dönem MÜSİAD Mersin Şube Başkanlığı görevini yaptım. Yine bir dönem AK Parti Mersin İl Başkanlığı görevinde bulundum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.

Kaç nesildir cam işiyle uğraşıyorsunuz?

Biz 3 nesildir camcıyız. Dedemiz bu işin esnaflığını yapmış. 1930’lu yıllarda, o zaman cam ülkemize Rusya’dan geliyormuş ve camı Vehbi Koç getiriyormuş. Dedem İstanbul’a gidip Vehbi Koç’tan camı alıp memlekete götürüp satıyormuş. Daha sonrası babam buraya geliyor hem esnaflığını hem de tüccarlığını yapıyor. Fakat babam işin sanayiciliğini yapmadı. Bizler işin sanayicisi olduk.

Salt Cam Şirketler Grubu’nun işleyişinden bizlere bahseder misiniz?

Ana şirkette ağabeyim Metin Salt ile beraber çalışıyorum. 1992 yılında Mersin’e geldiğimde Salt Cam olarak şirketleştik. Biz 5 erkek kardeşiz. 5 erkek kardeşten 3 tanesi Salt Cam’da kaldı. En küçük kardeşim Adana Cam Pazarlama’nın başında. Metin Beyle bende buradayız. Aramızda iş bölümü vardır. Ben şirketin organizasyon, sanayi yönetilmesinde, inşaatların yapılmasından sorumluyum. Ağabeyim Metin beyde şirketin finansının yönetilmesi, camın alımı satımı ve pazarlamasında sorumludur.  İdare konusunda birlikte karar veririz.

“DIŞARIDAN PARAYI KAZANIP MERSİN’E YATIRIM YAPAN ENDER BİR FİRMAYIZ”

Salt Cam olarak yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Genelde firmalar Mersin’de kazanırlar ve kazançlarını başka yere transfer ederler. Biz Salt Cam olarak Türkiye’nin başka yerinde kazanır Mersin’e transfer ederiz. Yatırımlarımızı Mersin’de yaparız. Organize Sanayide çok büyük bir cam işleme fabrikamız var. Bizim dışarıda yaptığımız 2 adet yatırımımız bulunuyor. Biri İstanbul’da cam işleme fabrikasıdır. Diğeri Adana’da bir cam işleme fabrikasıdır.  Adana’da kurmamızın nedeni stratejiktir bölgede hakimiyeti sağlamak içindir. Dışarıdan parayı kazanıp Mersin’e yatırım yapan ender bir firmayız.  Mersin’in ekonomisine doğrudan katkı sağlıyoruz.

Kent ekonominse katkı sağlayan bir markaya sahipsiniz. Sektörde zirvedesiniz. Bu başarınızı neye borçlusunuz?

Başarımızı uzun dönemli planlama ve istikrarlı çalışmaya borçluyuz. Hedefleri tam belirleyip o hedeflere yoğunlaşmaya borçluyuz. Birde bir işte başarılı olacaksınız bir işi ilk yapan olacaksınız. Biz Mersin’de Salt Cam olarak ilkleri yaptık. Bölgede Cam işleme tesisini kurduk. İlk lamine hatlarını biz getirdik. Kurşun geçirmez camı yapan firma ilk biziz ve uluslararası sertifikamız var. Yurtdışında ihalelere girebilecek yeterliliğimiz var. Bunları yapınca başarı arkasından geliyor.

“BENİM İŞYERLERİM BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GİBİDİR.”

 Salt Cam Şirketler Grubu olarak, personellerinizle nasıl bir uyum içerisindesiniz?

Salt Cam’da çalışmak Mersin’de bir ayrıcalıktır. Bizler çalışanlarımızla aile gibiyiz. Onların iyi gününde olsun kötü gününde olsun yanlarındayız.  Bir ağabey gibi bir kardeş gibi hep birlikte çalışıyoruz. Her sene personellerimizle beraber sinemaya gideriz. Her sene personellerimiz ve aileleriyle birlikte piknik düzenleriz. Sene sonlarında personellerimizle beraber yılbaşlarında müşterilerimize eşantiyon yaparız ve personellerimize de aynı üründen dağıtırız. İşyerimizin sosyal tesislerinde, jimnastik salonu,  koşu bandı, halter, Amerikan bilardosu ve pinpon masaları mevcuttur. Mesai saati dışında personellerimiz bu tür  aktivitelerle ilgilenebilirler. Her zaman yanlarında olduğumuzu bilirler. Bizim patronluğumuz böyledir. Benim işyerlerim Birleşmiş Milletler gibidir. Mersin’de yaşayan her inanç grubundan, etnik kökenden insan bizim şirketimizde çalışır. İşini iyi yapıyor mu biz ona bakıyoruz. Benim şirketimde CHP’li, Ak Parti’li olsun MHP’li, HDP’li olsun yan yana çalışırlar. İyi geçinirler ve ailecek görüşürler. Türkiye’nin birlik ve beraberliğini mikro alanda burada yaşatıyoruz.

Tecrübelerinize dayanarak sormak istiyorum. Son siyasi gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Bizim milletimiz şunu net ortaya koydu, diğer siyasi partilerinde alması gereken bir ders vardır. Millet dedi ki ben macera istemiyorum. Ben istikrar, huzur ve güven istiyorum. Şuan ki sonucu Haziran ayı ile değerlendirmek lazım. Yoksa hataya düşeriz. Milletimiz iktidara ben senin yaptığın güzel işleri seviyorum ve beğeniyorum. Senin arkandayım ama bu istikrarı, güveni, huzuru ve ülkenin standartlarının yükseltilmesi için daha çok çalışacaksın bu şekilde sana destek veririm dedi. Bana göre yüzde 40 oranında Ak Parti’nin kemik oyu var. Kalan yüzde 9.5 –  10 oy bize gelen misafir oylardır. O oylar her an gidebilir o oylar huzura ve güvene geliyor. Onları sağladığınız sürece o oylar yanımızda ve artacak. Fakat sağlayamazsak gidecektir. Sayın Başbakanımız Davutoğlu çok güzel bir liderlik gösterdi. İnanılmaz enerjisi ve gayreti var. Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Başbakan arasında ki uyum çok önemli. O uyum sağlandı. Ak Parti’de şimdiye kadar emek veren herkes elinden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştı. Herkes sahaya inerek bir oy bir oydur dedi. Oğlumla yeğenim İstanbul’da üniversite okuyordu 2 oy 2 oydur diyerek biletlerini aldım buraya getirttim. Oyunuzu kullanın öyle gidin dedim. Seçim boyunca küskünleri aradım konuştum. Bu seçim ülkenin hayat seçimidir. Ben Ak Parti Mersin eski İl Başkanıyım ama seçim günü 5 okulda Akdeniz bölgede görev aldım. 5 okulun koordinasyonu bendeydi. Sabah 7’de okulun kapısında gelen heyetleri karşıladım. Sandıklarının başına oturdular ellerini sıktım. Akşam saat 5’te sandıklar açılırken tekrar gittim. Tekrar kontrol edip görevimi yaptım. Bu benim Ak Parti’li olarak görevim. Ben şuan Ak Parti’de bir erim.

“HER GÜN EN AZ 1 SAAT KİTAP OKURUM”

Sizi daha yakından tanımak istiyoruz. Neyi seversiniz ya da sevmezsiniz? Hobileriniz nelerdir?

Yemek konusunda kötüyümdür. Sevdiğim belli başlı bir yemek yoktur. Karnımı doyururum bu bana yeter. Yemek aramam. Sabah kahvaltı yapmadan evden çıkmam öğlen ve akşam zamanında yerim ama hep yemeklerim yarım porsiyondur. Bende lezzet alışkanlığı yok. Ramazan aylarını çok severim çünkü yemek derdi yok. Zamanı değerlendirebiliyorum. Okumayı çok seviyorum. Geceleri kitap okuyorum. Her gün en az 1 saat kitap okurum.

Kitap okumayı çok sevdiğinizi söylediniz. Ne tür kitaplar okursunuz?

Bilim tarihi, mühendislik tarihi ve Dünya’da yapılmış büyük projelerin hikayelerini okurum. Hayatta başarılı olmuş iş adamları ve siyasetçilerin anılarını okurum. Tarihe dair kitaplar okurum. En son okuduğum kitap, 1711 Prut savaşıyla ilgili bir kitaptı. Onun dışında takip ettiğim dergiler var. TÜBİTAK’ın Bilim- Teknik dergisini 1976 yılından beri her ay alır okurum. Derin Tarih ve yeni çıkan Derin Ekonomi dergisini okurum. Amerika’da çıkan Air Force dergisini severek takip ediyorum. Popular Since yine aynı şekilde. Air Force Amerika’da çıkan Dünya hava kuvvetleri ile ilgili makaleler yayınlayan bir dergidir. İlgi ile okurum. Havacılığı severim ve genel olarak silah teknolojisini iyi bilirim. Bu bir hobidir. İtalya’ya gittiğimde, özel birliklerle ilgili bir dergi var onu gördüm. İnceledim. Spesifik konularla ilgili dergileri seviyorum.

“İTİBARLI, GÜVENİLİR VE İSTİKRARLI…”

Yeni iş hayatına atılacak olan genç girişimcilere tavsiyeniz nelerdir? İyi bir girişimci olmak için neler yapmaları gerekiyor?

 Hedeflerini doğru tespit etmeleri gerekiyor. Girdikleri alanda hemen bir sonuç beklemeyip uzun süre istikrarlı şekilde çalışmaları gerekiyor. Doğru ve düzgün olmaları gerekiyor. Güven öyle bir şeydir ki 10 yıl uğraşırsınız bir kişinin güvenini kazanırsınız ve tek bir hareketiniz 10 yıllık emeğinizi boşa çıkartabilir. O güveni yakalamak için o görüntüyü çok dikkatli vermek gerekiyor. İtibar edinilmeli. İtibar öyle bir şeydir ki en büyük para sermayesinden çok önemlidir. Ben bugün Metin Merter Salt olarak Mersin’den ceketimi alıp çıksam İstanbul’a gitsem İstanbul’da da ortalamanın üzerinde kazancı kısa zamanda sağlarım. Çünkü çevrem var. Dostlarım ve itibarım var. İnsanlara verdiğim güven var. Yeni işe girenlerin yeni alanlara girmesi lazım. Hedeflerini iyi belirlenmesi lazım.

Son olarak Rota Mersin Dergisi’ne söylemek istedikleriniz nelerdir?

Rota Mersin Dergisi ekibine,  yeni bir girişimci olarak çıktığınız bu yolda başarılar diliyorum. İstikrar ve güveni sağladığınız sürece devam edeceksiniz. Genç ve enerjiksiniz. Güler yüzlüsünüz. Çıktığınız bu yolda güveni sağladığınız sürece başarılı olacağınıza inanıyorum. Sayılarınızın takipçisi olacağım.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.