SİYASET, YERİNDE AĞIRDIR.

 SİYASET, YERİNDE AĞIRDIR.

Uzun süredir belediye meclisleri genel siyasetin etkisi ve baskısı altında.

Özellikle mecliste çoğunluğu bulunmayan ama idareyi elinde bulunduran CHP’li belediyelerde.

Rövanşist duygular maalesef hizmetin önünde.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de bunun sıkıntılarını çeken bir siyasetçi .

Geçtiğimiz hafta biri MESKİ diğeri Büyükşehir olmak üzere iki meclis toplantısı gerçekleşti. Önceki meclislere oranla tartışmaların mental ve üslup açısından daha düzeyli bir pozisyona girdiğini gözlemledim. Belediye meclislerine sirayet eden Ankara siyaseti, yavaş yavaş yönünü Mersin’e doğru çevirmeye başladı.

Bu iyiye işaret.

Kısır çekişmelerin, siyasi hesaplaşmaların yıllarca zaman ve ivme kaybettirdiği bir şehirde yaşadığımız, özellikle mecliste koltukları işgal edenlerin farkında olması gereken bir olgu. Meclis üyelerinin sorumlulukları büyük. Elbette siyasi duruşlarını muhafaza edecekler ama projelere, önerilere, raporlara siyasi anlam yüklemeyecekler. Fikrin ya da projenin kimden geldiğine değil neyi anlattığına, neye fayda sağladığına bakacaklar.

Bu bağlamda belediye meclisindeki tabloda bazı isimlerin siyaset yapma hakkını daha fazla kullandığına şahit oluyoruz maalesef. Dikkat edildiğinde ilçe belediye başkanları üzerlerindeki idari görevler ve sorumluluklar nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı ile daha iyi empati yapabilecek durumdalar. Ortak görev alanlarında karşı karşıya gelmek istemedikleri için mecliste savaşın pek de tarafı değiller.

Mecliste siyaset yapma hakkını elinde bulunduran ve göze çarpan iki isim ise Mahmut Tat ve Mehmet Topkara.  Özellikle Topkara analiz , teknik ve mevzuat açısından oldukça donanımlı. Eğer bu özelliğini siyasi duruşundan arındırsa Seçer’in çok faydalanacağı bir isim.  Ama bu ne yazık ki iradesinin dışında.

Son mecliste Seçer’e vatandaşın selamını ileten Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak da AK Parti kanadının mecliste öne çıkan ismi. Aslında Gültak mütevazi ve iletişim kanalları açık bir belediye başkanı. Bana seçimden sonra sorsanız, Seçer’in kendi partili belediye başkanlarından daha iyi anlaşılabileceği isim derdim Gültak için. Ne var ki bir anda rekabet duygusuna itelenen Gültak’ın tevazuunda dezenformasyonlar yaşanmaya başladı. Erken kantara çıktı ve mecliste duygusal zeka ile hareket etmeye başladı.  Bu da Seçer ile olan ilişkisine zarar verdi.

Gelelim Başkan Seçer’e..

Büyükşehir Belediye Başkanı’nı özellikle seçim sürecinde yakından gözlemleme fırsatı bulmuş gazetecilerden biriyim. Sanırım Seçer’i tahlil edebilecek öngörüm ve yaşanmışlığım var.

O’nu bu görevde farklı ve sağlam kılan en önemli şey kişisel çıkarlarının, belediye kaynaklarına musallat olmaması. Rasyonel zekasını hep önde tutar Seçer. Har vurup harman savurmaz. Geldiği günden bu yana 1 milyara yakın tasarruf yapması da bu özelliğinin işaretidir.

Bu süreçte kabul etmeliyiz ki bürokrat ve kadrolaşma açısından ciddi sıkıntılar yaşadı. Hatta seçim dönemindeki en ciddi vaadi olan su indirimi meselesinde kendisini zor duruma düşüren bürokratlarıyla bile hesaplaştı ama asla vatandaşla inatlaşmadı.

Kimine despotik gelen tavırları aslında kararlı ve disiplinli bir insanın imajı. Bu kararlı ve disiplinli tavır meclisteki muhalifleri, bazı meslektaşlarımı irite edebilir ama Mersin’e orta ve uzun vadede iyi gelecektir.

Bunu bizzat yaşadığım için iyi biliyorum, Seçer asla popülist değildir. Sınırlarını bilir ve yapamayacağı şeyin sözünü vermez.

“Ben bilirim” havasına aldanmayın Başkan Seçer’in. Algısı açıktır. Etkileşime önem verir. Pandemi’ye rağmen  sorunları yerinde tespit etme, sadece kendine anlatılana  değil gördüklerine itibar etme, yöneticiliği için verdiği en doğru kararlardan biri..

Özellikle sosyal politikaları konusunda hassasiyeti ve dokunuşları ona burjuvazi muamelesi yapanlar için de şaşırtıcı olmalı.

Seçer ile ilgili tahlilim bazılarınıza methiye gibi gelebilir hatta  gelecektir.  Ama ben Seçer’in gözüne girmekten çok bazılarının gözünü açmak için yazdım bu izlenimlerimi. Yoksa bende her gün yazardım sayfa sayfa Seçer’i.  “Padişahım çok yaşa” der, ayaklarını yerden keserdim.  Ama ne benim ne de Sayın Seçer’in buna ihtiyacı var. Mersin’in ve meclisin siyasete ve kısır çekişmelere ihtiyacı olmadığı gibi…

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.