Sultanahmet Bombacısıyla İlgili Yeni Bilgiler

 Sultanahmet Bombacısıyla İlgili Yeni Bilgiler

fft2mm7514150

Sultanahmet’i kana bulayan canlı bombanın tam adı Nabil Abdül Latif Fazlı. Annesi Ermeni asıllı. Suriye’de sırasıyla Ebu Bekir Tugayları, Ahrar El Şam ve IŞİD saflarında savaştı. Türkiye’ye ise Karkamış Sınır Kapısı’ndan girdi
Sultanahmet bombacısıyla ilgili yeni bilgiler

12 Ocak sabahı saatler 10.20’yi gösterdiğinde İstanbul’un kalbi olan Sultanahmet’te IŞİD üyesi bir canlı bomba kendini patlatmış ve 9’u Alman 10 turistin ölümüne neden olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı bombanın Suriye’den geldiğini söylemiş, Başbakan Davutoğlu da teröristin IŞİD’li olduğunu ifade etmişti.
Suudi Arabistan doğumlu o canlı bombayla ilgili yeni bilgilere ulaştı. 1988 doğumlu Nabil Fadli’nin tam adı Nabil Abdül Latif Fazlı. Annesi Ermeni asıllı. Fadli’nin annesi Suudi Arabistan’da evlendikten sonra Müslüman oldu.
EBU BEKİR TUGAYI, AHRAR EL ŞAM VE IŞİD
Suriye’deki muhaliflere katılan Nabil Fadli, önce Ebu Bekir Taburu’nda Esad rejimine karşı savaştı. Ardından Suriye’de yine adı çokça duyulan Ahrar El Şam örgütüne katılan Fadli, son olarak IŞİD saflarına katıldı.
Kendini patlatana kadar IŞİD’e biat eden Fadli, Halep’in Münbiç kasabasında bulunuyordu.
KARKAMIŞ ÜZERİNDEN TÜRKİYE’YE GELDİ İDDİASI
Bu bölge Kürt güçlerinin Fırat’ın batısındaki yer alan ve IŞİD hakimiyetindeki bölgeye yaklaşık 20 kilo metre mesafede. Bölge stratejik öneme sahip.
Öte yandan Arap kaynaklar, canlı bombanın Gaziantep sınırındaki Karkamış Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptığını iddia ediyor.
IŞİD SAFLARINDAKİ FOTOĞRAFI

Sultanahmet’te kendini patlatan canlı bombanın IŞİD saflarında arkadaşlarıyla çekilmiş bir fotoğrafı ortaya çıktı. Ağırlıklı olarak siyah kıyafetler giyen Fadli’nin sakalları uzun ve başında bere bulunuyor. Fadli’nin 5 Ocak’ta Türkiye’de güvenlik kameralarına yansıyan fotoğrafında ise uzun sakallarının top sakal şeklinde kesildiği ve Fadli’nin kendisine modern bir görünüm verdiği görülüyor.

Fotoğraf: Habertürk

GAZİANTEP-ANKARA-İSTANBUL HATTINI
Karkamış’tan Türkiye’ye giriş yapan canlı bomba önce Ankara’ya oradan da İstanbul’a geldi. 5 Ocak’ta Fatih’teki ‘Göç İdaresi İstanbul Müdürlüğü’ne 4 Suriyeli ile birlikte gidip parmak izi vermdi ve adres bildiriminde bulundu. Ama o adreste birkaç gün kalıp ortadan kayboldu. Teröristin kimliği, olay yerinde bulunan kopuk parmak sayesinde tespit edilmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.